Wielka Bukowa – 6 VII 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po kilkudniowym pobycie nad Bugiem, gdy Józef Wysocki został już był rozbity, wyruszył major Józef Rucki ku Włodawie w celu połączenia się ze znajdującymi się na pograniczu Radzyńskiego i Chełmskiego oddziałami Karola Krysińskiego oraz Józefa Jankowskiego ("Szydłowski') i Adama Zielińskiego. Dnia 6 lipca 1863 r. stanął Rucki opodal Sawina. Równocześnie Rosjanie, chcąc znieść nie dające im spokoju, a znaczne oddziały wspomnianych dowódców, wysłali dwie silne kolumny przeciw nim. Z Hrubieszowa trzy kompanie piechoty i jedną secinę kozaków pod dowództwem majora Kozłowskiego, a z Krasnegostawu pół kompani i 50 kozaków, szwadron ułanów i dwa działa z pułkownikiem Baumgartenem.

We Wielkiej Bukowej te kolumny złączywszy się 6 lipca ruszyły ku Macoszynowi. Tymczasem oddziały polskie już także by się zeszły, ale tegoż dnia rozdzieliły się znowu, idąc w różnych kierunkach. Odchodzące oddziały Jankowskiego i Zielińskiego dognali Rosjanie  tuż za Wielką Bukową o trzy wiorsty przed Macoszynem, a będąc w przewadze liczebnej, zmusiły do ucieczki.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 6 VII 1863
Lokalizacja: Wielka Bukowa
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Rucki

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Kozłowski
  • Baumgarten

 

Zaangażowane siły:

  • Trzy i pół kompanii piechoty (około 700 żołnierzy)
  • Oddziały kozaków (50 żołnierzy)
  • Szwadron ułanów (około 150 żołnierzy)
  • Dwie armaty

 

Łącznie ponad 900 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

7 VIII 1863
Bojary

Pułkownik Onufry Duchyński wymykając się nieprzyjacielowi, przez dłuższy czas zatrzymywał się w straży Horbacza w ostępie zwanym Paszkowskie Ostrówki. Dnia…

13 VI 1863
Przysucha

Dnia 13 czerwca 1863 r. Bogdan Bończa, operujący w Województwie Sandomierskim, dążąc na czele oddziałku jazdy w Województwie Krakowskie, spotkał…

19 IX 1863
Łukawica

Pozostając dłuższy czas w obozie pod Skrobacianką, Julian Ejtminowicz powiększał swoje szeregi - bądź ochotnikami zbieranymi na miejscu, bądź doprowadzanymi…