Więcki – 23 IV 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Naczelnik siły zbrojnej powiatu wieluńskiego, Aleksander Lüttich, dowiedział się 23 kwietnia 1863 r., że dwie kompanie piechoty i 50 kozaków pułkownika Suwarowa jest w Działoszynie i udaje się ku Parzymiechom. Aleksander Lüttich nie chcąc przyjąć bitwy, aby nie być wziętym z trzech stron, wyruszył do lasu więckiego pod Wąsoszem. W drodze otrzymawszy wiadomość, że Rosjanie nie do Parzymiech, lecz do Popowa maszerują i że weszli w rembielskie lasy, posunął się naprzód i zajął stanowisko na brzegu więckiego lasu w szyku bojowym.

O godzinie 16.00 po południu pikiety konne dały znać o zbliżaniu się Rosjan. Od wysłanego naprzód patrolu dowiedziawszy się, że kilkunastu kozaków objechało las, obawiając się ze strony Rosjan zamiaru otoczenia oddziału, cofnął się dalej w głąb lasu. Przedwczesny strzał rosyjski ostrzegł go, że piechota rosyjska stała ukryta z boku, w gąszczu leśnym. Ustawił więc na przestrzeni 100 kroków strzelców, by odpędzić kozaków (ukazali się w liczbie 30) i razić z boku rosyjską piechotę. Dwa zaś plutony powstańczej piechoty ustawił w pewnej odległości od gąszczu, gdzie była piechota nieprzyjacielska, frontem rozwiniętym, za nimi pluton kosynierów i 15 jazdy z prawego boku i o 16.30 rozpoczął walkę.

Walka rozpoczęła się od strzelania plutonowym ogniem w gąszcz, podczas której celnymi strzałami powstańczy strzelcy sprzątali kozaków i niekiedy pieszych. Rosjanie z gąszczu odpowiedzieli ogniem, a kozacy nacierali na strzelców. Walka trwała półtorej godziny. Kosynierzy w niej udziału brać nie mogli, gdyż nieprzyjaciel z gąszczu nie wychodził. Widząc w końcu, że kosynierzy nie mogą wytrzymać ognia nieprzyjacielskiego, a wiedząc o nadciągających Rosjanom posiłkach, Lüttich powoli zaczął się wycofywać. O godzinie 18.30. ustała walka, a oddział powstańczy zmuszony był cofnąć się, mając zabitych i rannych 30. W liczbie lekko rannych znajdował się Juliusz de la Croix. Między poległymi byli Kazimierz Michalski, obywatel z Czastar. Lekko ranny był major R.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 IV 1863
Lokalizacja: Więcki
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Aleksander Lüttich

 

Zaangażowane siły:

  • Oddziały piechoty
  • Oddziały jazdy
  • Oddział kosynierów
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Suwarow

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (50 żołnierzy)

 

Łącznie około 450 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

29 VI 1863
Żadyn

Szukając dogodnego miejsca do przejścia Horynia przeszedł Romuald Traugutt przez Żadyn, gdzie oddział zaopatrzywszy się w żywność rozłożył się za…

22 IX 1863
Troupie

Pod Troupiem miał walczyć Kacper Małecki.

23 I 1863
Jabłonka

W Jabłonce powstańcy rozbroili kilku żandarmów, ale puścili ich na wolność.