Wercholewsk – 13 V 1863 – (woj. kijowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Romuald Olszański skierował się z jazdą swoją ku Radomyślowi, a potem ku Owruczowi; z nim złączyła się część rozbitków z Borodzianki. Przeciw powstańcom wyruszył (z Radomyśla) rosyjski major Krasznicew z kompanią kremenczuckiego pułku, dognał koło Wercholewska i rozbił oddział, liczący około 250 ludzi, po upartym oporze ze strony Polaków, którzy stracili 30 zabitych i rannych oraz 12 wziętych do niewoli. Trzej dowódcy Rudnicki, Borowski i Romuald Olszański, tudzież Lipoman, Tonberg, Kopernicki, Narcyz Koczorowski, Julian Kędrzycki i inni zostali przewiezieni do Radomyśla, a potem do Kijowa. Rudnickiemu udało się niebawem umknąć z więzienia i dostać się do zaboru austriackiego.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 13 V 1863
Lokalizacja: Wercholewsk
Województwo: kijowskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Romuald Olszański

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy
  • Oddział piechoty

 

Łącznie około 250 powstańców 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Krasznicew

 

Zaangażowane siły:

  • Kompania piechoty

Mapa bitew

Zobacz także

16 I 1864
Rozdziały

W okolicach Sieradza w połowie stycznia 1864 r., ukazał się nowy oddziałek jazdy powstańczej zorganizowany przez Józefa Kozłowskiego - byłego…

22 III 1864
Ratyń

Ledwo za Jełowieckim reszta oddziału Franciszka Budziszewskiego przybyła pod Ciążeń, gdy powstańcze pikiety zawiadomiły o zbliżaniu się dwóch kolumn nieprzyjacielskich.…

6 VII 1863
Wielka Bukowa

Po kilkudniowym pobycie nad Bugiem, gdy Józef Wysocki został już był rozbity, wyruszył major Józef Rucki ku Włodawie w celu…