Walewice – 14 VIII 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Oddział kawalerii gostyńskiej Emeryka Syrewicza, zaatakowany w lesie przez kozaków, silną szarżą zmusił Rosjan do cofnięcia się. Straty Rosjan wynosiły siedmiu zabitych, w tym oficera i 10 rannych, z Polaków jeden został zabity, a jeden zmarł z ran. Ścigać Rosjan dowódcą nie mógł, gdyż nadjeżdżająca na wozach kompania piechoty rosyjskiej zasłaniała odwrót swojej jazdy.

Nie chcąc narażać oddziału, tylko ze 100 jazdy złożonego, cofnął się Syrewicz przez Stary Młyn, koło Soboty do lasu, odstrzeliwując się od słabo nacierających kozaków, którzy sformowawszy się z tyłu za rosyjską piechotą, znowu rozpoczęli atak, lecz spotkani pod lasem rzęsistym ogniem sztucerowym, cofnęli się niezwłocznie.

Odznaczyli się w tej potyczce szeregowcy Franciszek Kuźmiński, Władysław Bielski, Walenty Kosiński, Paweł Kędzierski, wachmistrz Józef Konarzewski - przedstawiony do stopnia oficera, oficerowie Linde, Mrozowski i Krajewski. Dowiedziawszy się o zdążających z Łowicza posiłkach rosyjskich, oddział przez Dębową Górę przeszedł do powiatu gostyńskiego nie napotykając nigdzie Rosjan.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 14 VIII 1863
Lokalizacja: Walewice
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Emeryk Syrewicz

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (100 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kozaków
  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 200 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

12 VII 1863
Buczek

Przybywszy na noc do Byszew pułkownik Edmund Callier, na wiadomość o zbliżaniu się Rosjan, skierował się do Buczka. Tam jego…

5 VII 1863
Radziłów

Zebrawszy rozbite pod Krasnem oddziały powstańcze, pułkownik Konstanty Ramotowski sformował je i ruszył w kierunku Tobolewa idąc między Głębokim Brodem…

6 V 1863
Kobylanka

Rosjanie skoncentrowali znaczne siły wojska, około 2000 ludzi, przeciw Antoniemu Jeziorańskiemu, który wciąż stojąc pod Tepiłami, obwarowywał roztropnie obóz zasiekami…