Unieck – 28 I 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Rosyjski pułkownik Sierzputowski, pozostawiony przez Włodzimierza Semekę w Płońsku, dość rychło dowiedział się o obozowiskach oddziałków i ruszył z dwoma secinami kozaków i 50 piechoty morumskiego pułku ku Drobinowi. Przybył dnia 28 stycznia 1863 r. do Glinojecka, gdzie właśnie maszerował oddziałek około 100 ludzi, dowodzony przez Kazimierza Wolskiego, byłego żołnierza pod Giuseppe Garibaldim.

Wolski wymknął się szczęśliwie i spiesznie posuwał się ku Krajkowu. Po czym zwrócił się na północ i stanął w Uniecku. Tutaj jednak dopadł go już Sierzputowski. Rozdzieliwszy kozaków na prawo i lewo, otoczył wieś, a piechota z częścią kozaków uderzyła od czoła. Powstańcy zamknęli się w dwóch wielkich domach i uparcie bronili się z nielicznych strzelb, jakie posiadali. Kilkakrotnie z wielką odwagą, z kosynierami na czele, wypadali z domów, usiłując przedrzeć się, lecz przyjmowani gęstym ogniem karabinowym, za każdym razem zmuszeni byli cofać się. Gdy na koniec sąsiednia stodoła zapaliła się, a z niej ogień przeskoczył na domy, w których dzielna garstka tak waleczny stawiała opór, wybiegła na zewnątrz i poddała się. Rosjanie zaś pod pozorem, iż jeden z poddających się rzekomo miał strzelić do Sierzputowskiego, rzucili się na bezbronnych, poczęli mordować i dobijać rannych. 75 powstańców wziął Sierzputowski do niewoli, między nimi Wolskiego.

Zniechęcony klęskami w Uniecku i pod Słominem, Zygmunt Padlewski odstąpił od zamiaru ponownego uderzenia na Płock i napisał nawet odezwę, znoszącą powstanie w tej części Województwa Płockiego. Pod wpływem jednak Zbigniewa Chądzyńskiego ("Ludwik Biały"), naczelnika powiatu pułtuskiego, nie ogłosił jej i przeciwnie wezwał do energicznego organizowania się. Sam jednak udał się między Narew a Bug, gdzie część oddziałów podlaskich szukała schronienia.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 I 1863
Lokalizacja: Unieck
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Kazimierz Wolski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział kosynierów
  • Odział strzelców

 

Łącznie około 100 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Sierzputowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Dwie seciny kozaków (około 300 żołnierzy)
  • Oddział piechoty (50 żołnierzy)

 

Łącznie około 350 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

17 IX 1863
Żurawino

Oddziałek lipnowski, dowodzony przez Piotra Czarlińskiego, a liczący około 300 ludzi, starł się pod Żurawinem z kolumną lipnowską rotmistrza Tegerstetta,…

22 III 1863
Kuźnica Masłowska

Z Radomska ruszył oddziałek Teodora Cieszkowskiego ku Małuszynowi, a 21 marca 1863 r., zawiadomiony o zbliżaniu się znacznych sił rosyjskich,…

23 VIII 1863
Ciechanowiec

W nocy z 22/23 sierpnia 1863 r. oddział powstańców wszedł do Ciechanowca, zabrał broń i cofnął się przed zbliżającymi się…