Tomaszów – 5 II 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dnia 5 lutego 1863 r. Rosjanie na podwodach przybyli do Tomaszowa. Siła ich składała się z dwóch kompanii archangielskiego pułku, 200 kozaków z jednym działem pod dowództwem podpułkownika Grigorija Emanowa. Przed Tomaszowem stało 100 powstańców przybyłych pod dowództwem Jana Czarneckiego z zaboru austriackiego. Czarnecki nie mogąc się mierzyć z tak przeważającymi siłami, po krótkim boju tyralierskim, w którym stracił pięciu ludzi, zabiwszy kilku żołnierzy nieprzyjacielowi, pociągnął ku Pasiekom i wrócił za kordon. Podpułkownik Emanow, nie mając odwagi ścigania go, wkroczył do miasta i urządził rzeź, której sam przywodził. Po skończonej rzezi następnego dnia ruszył do Zwierzyńca, aby powtórzyć te same gwałty i spalił tam między innymi archiwum ordynacji Zamojskich.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 II 1863
Lokalizacja: Tomaszów
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Jan Czarnecki

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Grigorij Emanow

 

Zaangażowane siły: 

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (200 żołnierzy)
  • Działo artyleryjskie

 

Łącznie ponad 600 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

16 VI 1863
Zygmuntyszki

Na wiadomość o starciu Wilkiena i Władimirowa z oddziałami Lubicza i Feliksa Wisłoucha wystąpił z Rudnik, rosyjski pułkownik Kramer z…

26 IV 1863
Konin

W czasie, gdy Leon Young de Blankenheim walczył pod Nową Wsią, 40 kawalerzystów odłączyło się od oddziału i zaalarmowało załogę…

3 V 1863
Brześcianka

Dążąc z pod Hornowa do połączenia się z ochotnikami białostockimi, którzy w tym czasie doznawszy porażki opuścili już swoje stanowisko…