Szyrwuciany – 28 VII 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W miesiąc po starciu w Worniach, wyleczony z rany połączył się Paulin Bohdanowicz („Nieczuj”) na czele kilkunastu ludzi z oddziałem księdza Dębskiego, mającego około 60 Żmudzinów pod swoimi rozkazami, i ze Staniewiczem. Dowiedziawszy się, że rosyjski dowódca Szeremetjew ciągnął z zaciężnymi kozakami, by pomścić śmierć brata (?).

Pod Draginami, urządzili powstańcy zasadzkę w niedalekim gaiku nad rzeką Szuszwą pod Szyrwuciami. Przepuścili bez strzału kilkunastu kozaków, a dopiero główne siły przyjęli celnym ogniem. Jazda rosyjska zeskoczyła z koni, które tratowały zabitych i rannych. Rosjanie rzucili się w przeciwną stronę, niezdolni do stawienia oporu. Rozbita zupełnie jazda uciekła. Niestety za konnicą zdążała piechota, która szybkim zwrotem, oskrzydliwszy powstańców, zostawiła im tylko bagno do odwrotu. Powstańcy przebyli bagno, a ciężka piechota zmuszona była zaprzestać pogoni.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 VII 1863
Lokalizacja: Szyrwuciany
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Paulin Bohdanowicz
  • Dębski
  • Staniewicz

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddziały wojsk powstańczych
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Szeremetjew

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział kozaków
  • Oddział piechoty

Mapa bitew

Zobacz także

29 VI 1863
Krasne

Zostawiwszy pobitą kolumnę Makarowskiego w Gruszkach ruszył pułkownik Konstanty Ramotowski ku Krasnemu i po całodniowym forsownym marszu stanął w Kozim…

25 III 1863
Świerże

Dłuższą przerwę w działaniach wojennych, od czasu opuszczenia Województwa Sandomierskiego przez Mariana Langiewicza, przerwało wystąpienie nowozorganizowanego w okolicy Chinowa oddziału…

8 III 1863
Podlipki

Część rozbitków spod Czystej Budy zebrał Żukowski i ruszył w lasy preńskie, a niebawem objął nad nimi dowództwo i począł…