Szygi – 16 VII 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Józef Trąmpczyński, opuściwszy Płaską Górę, połączył pod swoją komendą kilka oddziałów: płocki Zbigniewa Chądzyńskiego, przasnyski Wiktora Dobrosielskiego (Dobrowolskiego), płoński Teofila Witkowskiego (II oddział Tomasza Kolbego) dowodzącego oddziałem po Tomaszu Kolbe. Stojąc na Kurpiach w Brodowych Łąkach i Zawadach w 500 ochotników, Trąmpczyński otrzymał wezwanie od Konstantego Ramotowskiego ("Wawer") do przyjścia mu w pomoc, wobec czego podsunął się pod Różan.

Pod Szygami spotkał się z rosyjskim dowódcą Mikołajem Wałujewem, który w pięć kompani piechoty z dwoma działami, szwadronem ułanów i seciną kozaków przeprawił się przez Narew pod Różanem. Wałujew, nie przypuszczając, że ma z nowym oddziałem do czynienia, lecz sądząc, że to oddział Ramotowskiego, zawahał się. Jednak Trąmpczyński, wysunąwszy się nieco z lasu rozpoczął żwawy ogień. Wtedy Wałujew rozsypał w gęstym i bujnym zbożu w tyraliery piechotę, która powoli posuwała się do lasu. Wysłani przeciw piechocie kosynierzy, dowodzeni przez Witkowskiego, żywo rzucili się do ataku, wyparli Rosjan z lasu, wycięli kilkudziesięciu, przy czym zraniony został ciężko kosą w głowę Wałujew, który z huzarami rzuciwszy się na kosynierów, znalazł się sam w pośrodku nich. Natomiast strzelcy przasnyscy nie dotrzymali placu.

Mimo to oddział trzymał się przez kilka godzin i dopiero po złamaniu lewego skrzydła, dowodzonego przez Antoniego Wolskiego ("Dunin"), poszedł w rozsypkę ze stratą 80 rannych i tyluż zabitych, wśród których znajdował się Józef Klat, niedawno wezwany z Gdańska, celem objęcia obowiązków Naczelnika Wojennego Województwa po Janie Turowskim ("Sokolnicki"). Klat, będąc krótkowzrocznym, biorąc jazdę Jakuba Jasińskiego za kozaków a obawiając się otoczenia, odebrał sobie życie. Między pojmanymi znajdował się Narcyz Wojciechowski ("Kosobudzki"), adiutant przybyłego z jazdą już pod koniec walki Jasińskiego. Ciężko ranny Trąmpczyński, złożony na plebanii, na wiadomość o zbliżaniu się kozaków, kulą rewolweru życie sobie odebrał. Nad częścią rozbitków objął dowództwo Palemon Nowicki.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 16 VII 1863
Lokalizacja: Szygi
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Trąmpczyński
  • Antoni Wolski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział kosynierów
  • Oddział strzelców
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Mikołaj Wałujew

 

Zaangażowane siły: 

  • Pięć kompani piechoty (około 1000 żołnierzy)
  • Szwadron ułanów (około 150 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)
  • Dwa działa

 

Łącznie ponad 1300 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

24 V 1863
Sobolew

W różnych punktach Województwa Lubelskiego poczęły się tworzyć pod koniec kwietnia 1863 r. nowe oddziały powstańcze. W okolicach Sielca, koło…

2 XI 1863
Mołoduszyn

Opuściwszy 30 października 1863 r., Turobin nad ranem, wieczorem tegoż dnia znowu połączył Wierzbicki wszystkie oddziały, po czym wysłał je…

2 XII 1863
Siedliszcze

W gminie Siedliszcze, Rosjanie mieli rozbić znaczny oddział powstańców, którzy mieli stracić 39 zabitych i 33 rannych.