Sznurkiszki – 9 V 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Przez całą noc z 8/9 maja 1863 r. Ignacy Laskowski, mianowany dowódcą przez rannego generała Zygmunta Sierakowskiego, zbierał rozbitków spod Hudyszek. Nad ranem zajął pozycję przy folwarku Sznurkiszki koło Skrobiszek. W południe, po sprzątnięciu pikiety konnej, znienacka zaatakowali go Rosjanie. Powstał popłoch. Sierakowski z wozu wydawał rozkazy, ale żołnierz na duchu upadł.

Na próżno ksiądz Antoni Mackiewicz zagrzewał swych kosynierów, broniąc z nimi przez godzinę prawie wozów, na których leżało kilkunastu rannych. Wszystko cofało się bezładną kupą. Laskowski wskazywał rejterującym kierunek i objął nad nimi dowództwo, podczas gdy w drugą stronę przez 10 wiorst w kierunku Kurlandyi pędzili Rosjanie, oddziały Stanisława Kozakowskiego i Mackiewicza. Tejże nocy Rosjanie wzięli w Krosztach do niewoli Sierakowskiego, tudzież Kołyszkę, Kozakowskiego Stanisława, Staniszewskiego Michała, Kossakowskiego i 18 innych z eskorty rannego wodza żmudzkiego.

Laskowski, zebrawszy wreszcie rozbitków w liczbie przeszło 400, ruszył z Mackiewiczem w powiat poniewieski, gdzie w okolicy Podbrzezia niebawem stanęli znowu na czele tysiąca ludzi.

____________________________________

Bitwa stanowiła trzeci dzień starć pod Birżami (7-9 maja 1863). Poprzednie starcia w ramach tej bitwy miały miejsce pod Medejkami, Hudyszkami oraz Sznurkiszkami.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 9 V 1863
Lokalizacja: Sznurkiszki
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Antoni Mackiewicz
  • Zygmunt Sierakowski
  • Ignacy Laskowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

23 I 1864
Świdry

Kozacy pojmali we wsi Świdry siedmiu partyzantów. Tylko jeden z nich stawił dzielny opór, zabił jednego kozaka, trzech śmiertelnie ranił,…

28 XII 1863
Turek

Jeden z pieszych oddziałków Żandarmów Narodowych, uwijających się w Konińskim, liczący 30 ludzi pod dowództwem D... miał pomyślne starcie z…

27 I 1864
Kozienice

Oddziałek powstańców wpadł do miasta, uwolnił pozostających we więzieniu i zabrał kasę.