Szczutowo-Blizno – 9 VII 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Wysłana z Lipna, rosyjska kompania piechoty i pół seciny kozaków pod dowództwem kapitana sztabowego Kerstowicza rozbiła pod Szczutowem-Bliznem oddział Wiktora Jurkowskiego, który na Koziołku przy pomocy Gustawa Dückerta ponownie zorganizował około 300 powstańców. Rozproszeni i ścigani na przestrzeni siedmiu wiorst, stracili powstańcy 34 zabitych i ośmiu rannych, z których Józef Rumiński z Cisewa zmarł niebawem, a Władysław Ładyński otrzymał 18 ran.

W potyczce polegli między innymi: Kruszyński - oficer kosynierów z Golubia. Józef Szychołda ze wsi Babca, wyrobnik. Wojciech Mieszkowski ze Sierpca, wyrobnik. Teofil Wiśniewski z Warszawy, oficer. Michał Dawidzki z Tłuchowa, gospodarz. Józef Stankiewicz, oficjalista z Prus. Szymański, szewc z Płocka. Ignacy Tarnowski, cieśla z Dobrzynia. Walenty Wiśniewski z Sierpca. Maksymilian Konopacki z Prus. Marian Karszewski z Golubia. Józef Ludwiński z Dobrzynia. Bramberger, piekarz z Prus/ Stanisław Godlewski z Lipna, syn urzędnika/ Kruszka, były guwerner z Chocza. Edward Buse z Sierpca, były właściciel dóbr. Jan Kinka z Sierpca, parobek.  Antoni Nowakowski z Sierpca, wyrobnik. Antoni Wiśniewski z Sierpca, syn wyrobnika. August Sapieha z Prus „niewiadomego stanu, bardzo ładnie ubrany“. Stanisław Sadowski z Hornówka. Franciszek Portecki z Płocka, subiekt kupiecki. Michał Dechman z Włok, parobek. Tomasz Kurządkowski z Sierpca, parobek.

Jurkowski niebawem, nie czując się zdolnym do dowodzenia oddziałem, zrzekł się dowództwa na rzecz Piotra Czarlińskiego byłego oficera wojsk pruskich.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 9 VII 1863
Lokalizacja: Szczutowo-Blizno
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Wiktor Jurkowski
  • Gustaw Dückert

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (300 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Kerstowicz

 

Zaangażowane siły: 

  • Kompania piechoty
  • Pół seciny kozaków

Mapa bitew