Sycyna – 21 II 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po zwycięskiej potyczce pod Woskrzenicami Walenty Lewandowski, zwiększywszy oddział do 120 ludzi i przerzuciwszy się w okolice Międzyrzecza, dowiedział się o dwóch kompaniach rosyjskich pod dowództwem Aleksiejewa, przybyłych z Radzynia, a mających się udać podwodami do Białej. Z Aleksandrem Szaniawskim, naczelnikiem wojskowym powiatu bialskiego, urządził zasadzkę w lesie pod Sycyną.

Zasadzka została przedwcześnie odkryta skutkiem niedoświadczenia pikiet, które posnęły i nie osiągnęła zamierzonego skutku. W tej ekspedycji padł Szaniawski, dwóch żołnierzy, a jeden był ranny. Miejsce poległego Szaniawskiego objął Karol Krysiński. Powstańcy z pod Sycyny ruszyli na południe w Łukowskie, gdzie zajęli Wojcieszków.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 II 1863
Lokalizacja: Sycyna
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walenty Lewandowski
  • Aleksander Szaniawski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (120 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Aleksiejew

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

1 VII 1863
Petyszki

Wysłany z Kurlandii do Birż, rosyjski baron Budberg otrzymał wiadomość o pobycie znacznego oddziału (Łukaszewicza?) w okolicach wsi Auksztele i…

25 X 1863
Mołozów

Ruszywszy w głąb Hrubieszowskiego spotkał się major Czyżewicz z oddziałkiem żandarmerii Adolfa Ottona „Junoszy”, liczącym 30 koni. Pod Mołozowem otrzymano…

3 II 1864
Wielkopole

Koło Wojsławic zgromadziły się 1 i 2 lutego 1864 r. oddziały Sienkiewicza, Mioduszewskiego i Ludwika Lutyńskiego — działające wraz z…