Strojnów – 24 XI 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Rzepecki, któremu Zygmunt Chmieleński, udając się w Góry Świętokrzyskie, zdał dowództwo nad pozostawionym oddziałkiem jazdy, po dwóch tygodniach, gnany ciągle przez Rosjan, otrzymał wezwanie stawienia się na oznaczony dzień do głównej kwatery w Bałtowie.

Dążąc w tę stronę, w Strojnowie został zupełnie rozbity przez rosyjskiego dowódcę Zagrjażskego, straciwszy 20 ludzi. Garstkę tylko, 11 ludzi, doprowadził oficer Zygmunt Napoleon Rzewuski dnia 25 listopada 1863 r. do Chmieleńskiego. Chmieleński był już z Józefem Hauke Bosakiem w Piórkowie, stojąc na  czele oddziału jazdy (300 osób) z której dwa szwadrony należały do oddziału Rudowskiego, a 100 koni, dowodzonych przez rotmistrza Prędowskiego, stanowiły resztki dawnego oddziału Dionizego Czachowskiego.

Gdy Rzepecki z resztą rozbitków przybył do obozu koło św. Krzyża, w dwa dni później odjął mu Chmieleński dowództwo i zdał Edelsteinowi. Rzepecki wkrótce schwytany w okolicach Częstochowy, zesłany został na Sybir.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 24 XI 1863
Lokalizacja: Strojnów
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Rzepecki

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Zagrjażski

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

28 V 1863
Michałów

Spod Rudy idąc przez Duchnów, stanęli major Józef Jankowski i Michał Zieliński pod Michałowem. W tym miejscu musieli stoczyć nową…

29 V 1863
Rogów

Dwie rosyjskie kompanie piechoty stojące w Rogowie, wzmocnione kompanią przybyłą z Poniewieża i seciną kozaków, zaatakowały o godz. 17.00 po…

3 X 1863
Chocz

Oddziałki II i IV Województwa Kaliskiego, licząc razem 80 ludzi, zaczepiły Rosjan  w okolicach Chocza. Powstańcy zabiwszy Rosjanom trzech ludzi,…