Strojnów – 24 XI 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Rzepecki, któremu Zygmunt Chmieleński, udając się w Góry Świętokrzyskie, zdał dowództwo nad pozostawionym oddziałkiem jazdy, po dwóch tygodniach, gnany ciągle przez Rosjan, otrzymał wezwanie stawienia się na oznaczony dzień do głównej kwatery w Bałtowie.

Dążąc w tę stronę, w Strojnowie został zupełnie rozbity przez rosyjskiego dowódcę Zagrjażskego, straciwszy 20 ludzi. Garstkę tylko, 11 ludzi, doprowadził oficer Zygmunt Napoleon Rzewuski dnia 25 listopada 1863 r. do Chmieleńskiego. Chmieleński był już z Józefem Hauke Bosakiem w Piórkowie, stojąc na  czele oddziału jazdy (300 osób) z której dwa szwadrony należały do oddziału Rudowskiego, a 100 koni, dowodzonych przez rotmistrza Prędowskiego, stanowiły resztki dawnego oddziału Dionizego Czachowskiego.

Gdy Rzepecki z resztą rozbitków przybył do obozu koło św. Krzyża, w dwa dni później odjął mu Chmieleński dowództwo i zdał Edelsteinowi. Rzepecki wkrótce schwytany w okolicach Częstochowy, zesłany został na Sybir.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 24 XI 1863
Lokalizacja: Strojnów
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Rzepecki

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Zagrjażski

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

10 VI 1863
Kleczew

Mimo rozbicia nieprzyjaciela pod Ignacewem, Edmund Callier i Wincenty Raczkowski nie mogli pozostać w okolicy wobec przewagi liczebnej Rosjan, otaczających…

12 VII 1863
Modroga

Po starciu pod Cytowianami (6 czerwca 1863 r.) ruszywszy ku Kurlandii wrócił Jan Staniewicz niebawem na południe, aby pójść po…

10 V 1863
Rozalówka

W powiecie wasilkowskim tworzyło się kilka oddziałów powstańczych. Jeden złożony przeważnie z urzędników fabryki cukru w Szarmajówce, w lasach wsi…