Stefanów – 22 IV 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Wchodząc do Stefanowa w lasach wsi Skłoby spotkał się Dionizy Czachowski, którego siły wynosiły 180 strzelców, 200 kosynierów i 46 kawalerii od Tomasza Stamirowskiego, która w czasie walki skryła się za piechotą, a potem uciekła zupełnie, z dwoma kompaniami piechoty rosyjskiej i 60 kozakami. Pierwsza rozpoczęła ogień kompania galicyjska majora Andrzeja Łopackiego, a w tym czasie Stanisław Dobrogojski („Grzmot”) ze Edwardem Staweckim zaszedł z kosynierami tyły nieprzyjacielowi, i wpadłszy na nich niespodzianie, straszne wśród Rosjan spowodował spustoszenie. Niestety on sam w tym ataku poległ, ubiwszy przedtem trzech Rosjan.

Śmierć ukochanego dowódcy spotęgowała tylko zawziętość kosynierów i garstki strzelców, którzy byli przy nich, i rozpoczęła się istna rzeź. Rosjanie rozgromieni na wszystkich punktach, w największym nieładzie uciekali z placu boju, zostawiając w ręku zwycięzców broń, amunicję i furgony z zapasami żywności oraz mundurami, niemniej ośmiu jeńców. Pojmanych między nimi oficera Stanisława Nikiforowa, powiesił Czachowski tegoż dnia. Straty nieprzyjaciela wynosiły oprócz jeńców 60 zabitych. Czachowski stracił tylko siedmiu zabitych i miał 18 rannych, między nimi Łopackiego, kapitanów Tabaczyńśkiego i Olszewskiego, szeregowców Antoniego Mazura, Ożegaiskiego, dowódcę jazdy Stamirowskiego i innych.

Ksawery Czengiery, po dłuższym szukaniu Czachowskiego, dopadł wreszcie oboz powstańczego na wzgórzu zwany „Piekłem” i rozpoczął ogień kartaczowy, zburzył obozowisko, ale — puste, gdyż powstańcy już byli opuścili „Piekło”. Dowództwo nad oddziałem Łopackiego objął Żelechowski, a gdy ten w dwa dni później zachorował, Witołd Rogojski, na którego miejsce kapitanem został Aleksander Brückman. Miejsce rannego Czesława zajął jego brat Stanisław Tabaczyński, jako kapitan.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 IV 1863
Lokalizacja: Stefanów
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Dionizy Czachowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział strzelców (180 powstańców)
  • Oddział kosynierów (200 powstańców)
  • Oddział kawalerii (46 powstańców)

 

Łącznie około 426 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (60 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 460 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

23 I 1863
Bodzentyn

W Bodzentynie stała kompania smoleńskiego pułku piechoty. Na nią o godzinie 1.00 w nocy, przy odgłosie dzwonów uderzyli miejscowi spiskowi,…

5 V 1863
Stok

Mimo ujęcia Zygmunta Padlewskiego szybko i z pomyślnym skutkiem postępowało tworzenie nowego oddziału pod kierunkiem Ignacego Mystkowskiego, który od kwietnia…

2 VI 1863
Zawady

Po rozsypce pod Grabowską Wolą, zebrał się tegoż samego dnia wieczorem na nowo oddział Władysława Kononowicza. Jednakże otoczony zewsząd,  Kononowicz…