Stefanów – 22 IV 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Wchodząc do Stefanowa w lasach wsi Skłoby spotkał się Dionizy Czachowski, którego siły wynosiły 180 strzelców, 200 kosynierów i 46 kawalerii od Tomasza Stamirowskiego, która w czasie walki skryła się za piechotą, a potem uciekła zupełnie, z dwoma kompaniami piechoty rosyjskiej i 60 kozakami. Pierwsza rozpoczęła ogień kompania galicyjska majora Andrzeja Łopackiego, a w tym czasie Stanisław Dobrogojski („Grzmot”) ze Edwardem Staweckim zaszedł z kosynierami tyły nieprzyjacielowi, i wpadłszy na nich niespodzianie, straszne wśród Rosjan spowodował spustoszenie. Niestety on sam w tym ataku poległ, ubiwszy przedtem trzech Rosjan.

Śmierć ukochanego dowódcy spotęgowała tylko zawziętość kosynierów i garstki strzelców, którzy byli przy nich, i rozpoczęła się istna rzeź. Rosjanie rozgromieni na wszystkich punktach, w największym nieładzie uciekali z placu boju, zostawiając w ręku zwycięzców broń, amunicję i furgony z zapasami żywności oraz mundurami, niemniej ośmiu jeńców. Pojmanych między nimi oficera Stanisława Nikiforowa, powiesił Czachowski tegoż dnia. Straty nieprzyjaciela wynosiły oprócz jeńców 60 zabitych. Czachowski stracił tylko siedmiu zabitych i miał 18 rannych, między nimi Łopackiego, kapitanów Tabaczyńśkiego i Olszewskiego, szeregowców Antoniego Mazura, Ożegaiskiego, dowódcę jazdy Stamirowskiego i innych.

Ksawery Czengiery, po dłuższym szukaniu Czachowskiego, dopadł wreszcie oboz powstańczego na wzgórzu zwany „Piekłem” i rozpoczął ogień kartaczowy, zburzył obozowisko, ale — puste, gdyż powstańcy już byli opuścili „Piekło”. Dowództwo nad oddziałem Łopackiego objął Żelechowski, a gdy ten w dwa dni później zachorował, Witołd Rogojski, na którego miejsce kapitanem został Aleksander Brückman. Miejsce rannego Czesława zajął jego brat Stanisław Tabaczyński, jako kapitan.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 IV 1863
Lokalizacja: Stefanów
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Dionizy Czachowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział strzelców (180 powstańców)
  • Oddział kosynierów (200 powstańców)
  • Oddział kawalerii (46 powstańców)

 

Łącznie około 426 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (60 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 460 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

18 VII 1863
Polichno

Objąwszy dowództwo nad oddziałem zorganizowanym przez Wagnera, pułkownik Tomasz Wierzbicki urządził dnia 18 lipca 1863 r. o godzinie 5.00 rano…

15 V 1863
Zieleńce

Z dwóch oddziałków zorganizowanych w powiecie owruckim, jeden liczący 30 ochotników, zniósł pod Zieleńcami (?) rosyjski podoficer Koroszyłow na czele…

13 II 1863
Prużany

Zebrawszy po rozbiciu pod Królowym Mostem 85 ludzi (?), ruszył Roman Rogiński skrajem puszczy dalej na wschód, a zaopatrzywszy się…