Staszów – 17 II 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Nie mogąc utrzymać się na Św. Krzyżu wobec koncentrujących się przeciw niemu kolumn z Radomia, Kielc i Opatowa, ruszył Marian Langiewicz z uszczuplonym dezercją do 600 ludzi oddziałem do Rakowa, gdzie połączyli się z nim ochotnicy lubelscy, idący ze Sandomierza. Wymykając się kolumnom nieprzyjacielskim, wszedł Langiewicz dnia 14 lutego 1863 r. wieczorem do Staszowa. Tutaj zaatakował go dnia 17 lutego z rana major Zagriażski dwoma kompaniami piechoty i dragonami.

W krótkim starciu odparłszy atak, mając czterech zabitych i siedmiu ranionych, przy równych prawie stratach przeciwnika, opuścił Langiewicz Staszów ranem 18 lutego i ruszył w Krasowskie. Omijając Kielce, posunął się ku Włoszczowej, by połączyć się z Antonim Jeziorańskim. W ciągu marszu oddział zwiększał się szybko przybywającymi ochotnikami ze wszystkich stron na skutek przesadnych wiadomości o zwycięstwach generała ochotnikami oraz zastępami z miechowskiej wyprawy.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 17 II 1863
Lokalizacja: Staszów
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Marian Langiewicz

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (600 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Zagriażski

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział dragonów

 

Łącznie ponad 400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

24 VII 1863
Siodmaki

Po niepomyślnym ataku na plant kolejowy pod Średnicą, Górski, Kobyliński i Kwapiszewski cofnęli się do Siodmaków, gdzie stanęli o godz.…

10 V 1863
Węgrów

W pobliżu Węgrowa stoczył Ludwik Lutyński i potyczkę z Rosjanami około 10 maja 1863 r. Powstańcy rozstawili się na bagnie…

27 III 1863
Radoszowice

Z Łaz cofnął się Tedor Cieszkowski przez Porębę Mrzygłodzką i po kilkugodzinnych marszach i kontrmarszach, alarmując we Wieluniu rosyjską załogę…