Stary Zamość – 13 I 1864 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Kossowski, zebrawszy nieco rozbitków z oddziału Karola Świdzińskiego w Ciotuszy, kręcił się w 20 koni, gromadząc ochotników. Gdy Rosjanie wyruszyli przeciw niemu trzema kolumnami, rzucił się ku Chełmowi. Oddział Kossowskiego, powiększając się wciąż liczebnie, został powiększony pod koniec grudnia 1863 r. oddziałem 16 koni, który eskortował pułkownika (podpułkownika Karola Krysińskiego?) do kordonu austriackiego.

Nie mogąc przedrzeć się z 60 końmi w Chełmskie wobec gęstej sieci wojsk rosyjskich, ruszył, niszcząc po drodze telegrafy, w Krasnostawskie, gdzie pod Starym Zamościem zaatakowali go Rosjanie od strony Zamościa w sile 80 piechoty, 60 dragonów i 36 kozaków.

Kossowski cofnął się kłusem, ale w porządku do lasu, podczas gdy kapitan Władysław Przemyski mimo, że od kilku dni był cierpiącym, z kilku ludźmi zasłaniał odwrót. Gdy reszta oddziału ukryta w lesie z za drzew raziła Rosjan, Przemyski, obskoczony przez nieprzyjaciela, poległ po dzielnej obronie. Po półgodzinnej walce kozacy cofnęli się, unosząc z sobą kilka trupów i kilkunastu rannych.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 13 I 1864
Lokalizacja: Stary Zamość
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Kossowski
  • Władysław Przemyski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (60 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty (80 żołnierzy)
  • Oddział dragonów (60 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (36 żołnierzy)

 

Łącznie około 176 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

3 II 1863
Węgrów

Czterema kolumnami maszerowały na Węgrów wojska rosyjskie, by osaczyć i zdusić żwawy ruch powstańczy w Województwie Podlaskim, które już kilkoma…

3 VII 1863
Słomniki

Zebrawszy w Krakowie oddziałek złożony z 60 jazdy ruszył z nim Ludwik Mycielski dnia 3 lipca 1863 r. do Królestwa…

20 VII 1863
Lidowiany

Wróciwszy spod Taurog starł się Paweł Staniewicz pod Lidowianami nad Dubisą z nieprzyjacielem, a wymknąwszy się bez żadnych prawie strat,…