Mała Bukowa – 23 I 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Do Małej Bukowej przybył nieznaczny oddział ułanów celem aresztowania Kazimierza Bohdanowicza, obwinionego o udział w zabiciu denuncjanta i zdrajcy Starczewskiego. Prócz Bohdanowicza pochwycili kozacy jeszcze 22 innych powstańców przybywających pojedynczo do Małej Bukowej jako punktu naznaczonego na zebranie się oddziału, który miał wyruszyć na Chełm.

Jednakże reszta sprzysiężonych, dowiedziawszy się o nagłej wizycie Rosjan, uderzyła na nieprzeczuwających napadu kozaków, zmusiła do ucieczki i pojmanych oswobodziła. Kozacy uszli pieszo wśród ciemności nocy. Konie bowiem spłoszone wystrzałami rozbiegły się na wszystkie strony. Tylko ich dowódca Witkowski (lub Bidkowski), ranny kilka fazy kosą w głowę, zdołał pochwycić konia i ujść, by zdać raport podpułkownikowi Grigorijowi Emanowowi w Chełmie. Z powstańców poległ waleczny braciszek reformat Bernard Banaś.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 I 1863
Lokalizacja: Mała Bukowa
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Witkowski/Bidkowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział kozaków

Mapa bitew

Zobacz także

23 V 1863
Środa

Jazda Gustawa Zakrzewskiego stoczyła potyczkę z Rosjanami pod Środą (?) w powiecie łukowskim. W starciu tym poległ Godlewski, były ułan…

6 IV 1864
Krupy

Lewandowski po porażce poprzedniego dnia, ponownie starł się 6 kwietnia 1864 r. z rosyjskim oddziałem 50 strzelców pod dowództwem kapitana…

5 V 1863
Dubicze

Przybywszy pod Dubicze, powiadomiony o nadciąganiu wielkich sił rosyjskich, zręcznym obrotem zmienił Ludwik Narbutt stanowisko, a myląc nieprzyjaciela rozpalonymi ogniskami,…