Skromowska Wola – 14 I 1864 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W zamiarze zaalarmowania załogi lubartowskiej podsunęli się Michał Marecki i Józef Leniecki 13 stycznia 1864 r. w okolice Lubartowa. Jednak wprowadzeni w błąd przez przewodnika, musieli zmienić kierunek marszu i przez Sobolów ruszyli na Kock. W ślad za powstańcami postępował rosyjski major Didienko, wysłany przez podpułkownika Antoszewicza w lasy lubartowskie z czterema kompaniami i seciną kozaków. Didienko pod Skromowską Wolą dognał powstańców i zmusił do przyjęcia boju.

Po sześciogodzinnej walce, parci przez przeważające siły nieprzyjacielskie, Polacy cofali się w porządku, ku Pożarowu, gdzie stawiwszy ponowny opór, zmuszeni byli uchodzić w dalszym ciągu. W Turkowicach po dzielnej obronie, w której odznaczył się i poległ mężny kapitan Zawadzki, powstańcy zostali pokonani i rozdzielili swoje oddziały. Marecki ruszył na południowy wschód, natomiast Leniecki na południowy zachód. Na placu boju poległo 20 powstańców a 15 przeważnie rannych, dostało się do niewoli. Oprócz tego dotkliwe straty poniosły oddziały w broni i amunicji, której część zabrali kozacy na dwóch furgonach: kilka tysięcy ładunków i 60 sztucerów.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 14 I 1864
Lokalizacja: Skromowska Wola
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Michał Marecki
  • Józef Leniecki

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Didienko

 

Zaangażowane siły:

  • Cztery kompanie piechoty (około 800 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 950 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

23 I 1864
Szczekociny

Oddziałek, wysłany przez Zygmunta Napoleona Rzewuskiego, zaalarmował załogę rosyjską w Szczekocinach i wrócił na punkt zborny do Rudy.

14 IV 1863
Walichnowy

W okolicy wsi Walichnowy oddział powstańców miał stoczyć zwycięską potyczkę z Rosjanami i odpędzić nieprzyjaciela do Wielunia.

31 I 1864
Sędziszów

Pod Sędziszowem objazd pół seciny kozaków napadł na garstkę 20 konnych jeźdźców rotmistrza Jana Mazarakiego w trakcie spożywania obiadu. Mazaraki,…