Skała – 5 III 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Generał Marian Langiewicz z Pieskowej Skały maszerując, dotarł koło północy do Skały, prowadząc 60 strzelców w awangardzie. W Skale dowiedział się, że na cmentarzu obozują siły Rosjan składające się z jednej kompani piechoty, jednej kompani celnych strzelców, 43 strażników granicznych i 50 kozaków, przybyłych z Miechowa.

Była to kolumna majora Stolzenwalda, który spieszył się do Pieskowej Skały. Posławszy po więcej piechoty, zorganizował niespodziany napad z dwóch stron na obozujących. Tymczasem jedna z jego pikiet, podszedłszy na 100 kroków pikietę rosyjską, trzema strzałami położyła wszystkich trzech rosyjskich żołnierzy i zaalarmowała w ten sposób zą wcześnie obóz nieprzyjacielski.

Rosjanie byli więc już przygotowani do odparcia ataku. Tyralierzy rozsypani w dwie linie, a kosynierzy z dwóch stron poszli do szturmu na cmentarz, zajęty przez Rosjan. Prowadzeni osobiście przez Langiewicza i pułkownika Antoniego Jeziorańskiego, powstańcy przez 1200 kroków biegli pod gradem kul rosyjskich i z małymi stratami doszli pod mur cmentarny, lecz w ostatecznej chwili fałszywa wieść, że Rosjanie zajmują tyły, odwróciła ich od muru.

Rozpoczął się znowu bój strzelców. Po trwającej trzy godzinny walce Rosjanie, zostawiając tabor a nawet kotły do gotowania, uciekli, atakowani przez konne pikiety powstańcze, i zatrzymali się dopiero w Miechowie, Langiewicz zaś pomaszerował do Goszczy. Polaków poległo w Skale 23, między nimi akademik Stefan Zaleski. Rannych powstańców było 24.

Między poległymi powstańcami znajdował się Andrij Potiebnia, wysłany przez Herzena celem porozumienia się z Rządem Narodowym. Ugodzony kulą w piersi, zmarł wkrótce w domu cmentarnika. Wśród rannych byli uczniowie szkoły wojskowej w Cuneo, Gustaw Reuth i Aleksander Zdanowicz.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 III 1863
Lokalizacja: Skała
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

 

Zaangażowane siły:

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

 

Zaangażowane siły:

Mapa bitew