Sanie – 3 IX 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Przeprawiwszy się przez Narew, Kazimierz Kobyliński, Górski i Kwapiszewski weszli do Tykocina, skąd ruszyli do Wiszniówka, gdzie przybył Nadmiller, który objąwszy dowództwo nad całym oddziałem, podzielił go na dwa szwadrony pod komendą Kwapiszewskiego i Zdziechowskiego, mianując Kobylińskiego swoim adiutantem.

Krążąc po Łomżyńskim dnia 3 września 1863 r., otrzymawszy wiadomość o zbliżaniu się kolumny, wysłanej przez rosyjskiego dowódcę Mikołaja Tolla od Wysokiego i Kulesz, ruszył Nadmiler do Jabłonny, a stamtąd do Sań, gdzie napadnięty przez rosyjskich ułanów, kozaków i objeszczyków, dwie godziny stawiał opór przewadze liczebnej nieprzyjaciela.

Trzy razy tak powstańcy, jak Rosjanie szli do ataku, aż wreszcie Nadmiller musiał uciekać, straciwszy dzielnego oficera Apolinarego Lagunę, Antoniego Michalskiego, Damazego Bargielskiego (Borgielskiego), Toczyskiego, Wojtkowskiego i trzech innych zabitych oraz siedmiu rannych. Odznaczyli się w tym starciu Laguna, który poległ, podporucznik Antoni Arciszewski i Jan Cieślikowski, wachmistrz Józef Szajba, podoficerowie Wojna i Karol Jankowski. Straty Rosjan w poległych i rannych wynosiły 35 osób.

____________________________________

Objeszczyk - żołnierz rosyjskiej straży granicznej

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 3 IX 1863
Lokalizacja: Sanie
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Juliusz Nadmiller
  • Kwapiszewski
  • Zdziechowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwa szwadrony jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Mikołaj Toll

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział ułanów
  • Oddział kozaków
  • Oddział objeszczyków

Mapa bitew

Zobacz także

20 VIII 1863
Antopojce

W lasach szilańskich pod Antopojcami starł się Feliks Wisłouch z kompanią rosyjskiego pułkownika Tisdela. W tym starciu miało polec dwudziestu…

10 IX 1863
Augustów

Przy lekarzu Glindziczu i oficerach Andrzejkiewiczu i Dzikowskim, 5 września 1863 r. zebrało się 50 ludzi z rozbitego pod Strzelcowizną…

22 IV 1863
Kluski-Pustowo

Z Ochędzyna ruszył Franciszek Parczewski do Rudnik, gdzie stanął 21 kwietnia 1863 r. po południu, gdy Rosjanie z dwóch stron…