Rzeżewo – 15 XII 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Spod Życka, Bartczak i Szokalski rzucili się na zachód i przeszli przez Kowal, ścigani przez oddział rosyjskiego kapitana Szwarca. Znużony oddział, niemający przy tym należytej komendy — gdyż Julian (Juliusz) Nadmiller opuścił go i niebawem dostał się do niewoli wraz z adiutantem Józefem Szlenkierem — zaatakowany niespodzianie, aczkolwiek liczebnie silniejszy od atakujących, gdyż liczył jeszcze około 100 koni, zaczął się cofać w nieładzie ku Rzeżewu.

Wreszcie udało się Bartczakowi cofnąć się w jakim takim porządku, a Rosjanie mając tylko 42 konie, zaprzestali pościgu. W starciu tym poległ między innymi Maksymilian Pliwkiewicz, były podoficer pruski. Nie mogąc nadal utrzymać się razem, oddziały rozdzieliły się w ten sposób, że porucznik Nowicki objął dowództwo nad jedną częścią, a porucznik Grodzki nad drugą, przy której pozostał Bartczak. Nowicki niebawem zaatakował pociąg z wojskiem rosyjskim i ubił kilku ludzi. Bartczak zaś zabrał kasę w mieście Lubieniu.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 15 XII 1863
Lokalizacja: Rzeżewo
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Bartczak
  • Szokalski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (100 powstańców)

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Szwarc

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (42 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

12 VII 1863
Kuczbork

Na wiadomość, że do Kuczborka przybył rosyjski podpułkownik Dobrowolski z dwoma kompaniami piechoty, pół seciną kozakowi 35 objeszczykami podsunął się …

15 X 1863
Kowale

Po pół milowym odwrocie, oddziały Słupskiego i Matuszewicza zamierzały wypocząć pod Praszką. Jednakże Słupski powiadomiony, że w pobliskiej wsi Kowali…

5 V 1863
Stok

Mimo ujęcia Zygmunta Padlewskiego szybko i z pomyślnym skutkiem postępowało tworzenie nowego oddziału pod kierunkiem Ignacego Mystkowskiego, który od kwietnia…