Rzeżewo – 15 XII 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Spod Życka Bartczak i Szokalski rzucili się na zachód i przeszli przez Kowal, ścigani przez oddział rosyjskiego kapitana Szwarca. Znużony oddział, niemający przy tym należytej komendy — gdyż Julian (Juliusz) Nadmiller opuścił go i niebawem dostał się do niewoli wraz z adiutantem Józefem Szlenkierem — zaatakowany niespodzianie, aczkolwiek liczebnie silniejszy od atakujących, gdyż liczył jeszcze około 100 koni, zaczął się cofać w nieładzie ku Rzeżewu.

Wreszcie udało się Bartczakowi cofnąć się w jakim takim porządku, a Rosjanie mając tylko 42 konie, zaprzestali pościgu. W starciu tym poległ między innymi Maksymilian Pliwkiewicz, były podoficer pruski. Nie mogąc nadal utrzymać się razem, oddziały rozdzieliły się w ten sposób, że porucznik Nowicki objął dowództwo nad jedną częścią, a porucznik Grodzki nad drugą, przy której pozostał Bartczak. Nowicki niebawem zaatakował pociąg z wojskiem rosyjskim i ubił kilku ludzi, Bartczak zaś zabrał kasę w mieście Lubieniu.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 15 XII 1863
Lokalizacja: Rzeżewo
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

22 III 1863
Kuźnica Masłowska

Z Radomska ruszył oddziałek Cieszkowskiego ku Małuszynowi, a 21 marca, zawiadomiony o zbliżaniu się znacznych sił rosyjskich , cofnął się…

21 III 1863
Igołomia

Brygadier Józef Śmiechowski, mając Józefa Miniewskiego jako szefa sztabu, objąwszy dowództwo reszty armii Mariana Langiewicza, zdziesiątkowanej przez dezercję po oddaleniu…

20 III 1863
Potok

Pułkownik Dionizy Czachowski, wyszedłszy z pod Grochowisk na czele 300 ludzi, spotkał Rosjan pod Potokiem i odparłszy, tym sposobem utorował…