Rychły – 5 VIII 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po kilkudniowym krążeniu po powiecie Kobyliński, Górski i Kwapiszewski stanęli na noc dnia 4 sierpnia 1863 r. we folwarku Puchły nad Narwią koło wsi Rychły, śledzeni przez rosyjskiego pułkownika Tigerstetta, który z Bielska wyruszył dnia 4 sierpnia w sile kompani piechoty, 75 ułanów i 35 kozaków. O godzinie 3.00 z rana powstańcy otoczeni zostali przez konnicę rosyjską, podczas gdy piechota stanęła w zasadzce przy pobliskim brodzie.

Celnymi strzałami zza płotów powstańcy zrzucili z koni sporo Rosjan, którzy cofnęli się o 40 kroków, a Polacy wyszli w pole i przypuścili szarżę do konnicy rosyjskiej. Gdy ta cofnęła się jeszcze dalej, dopadli do dworu, zabrali swoje bagaże i umknęli. Konnicy nadbiegła z pomocą piechota rosyjska i rzuciła się wspólnie z jazdą w pościg, ale bezskuteczny i niedługi.

Powstańcy uciekli w błota pod Supraśl. Następnie zniknęli w sokolskiej puszczy, a po kilkudniowym w niej krążeniu wrócili w lasy białostockie bezustannie nacierani przez Rosjan w ciągu dwóch tygodni, prawie nie schodząc z koni. Potrzeba wypoczynku zmusiła ich do ruszenia ku Narwi i przeprawili się w Łapach. Rosjanie jak chmura zalegli przeciwny brzeg, ale do rozprawy tym razem nie przyszło. W sprawie rychlańskiej Rosjanie stracili esauła Prusakowa i 19 innych zabitych oraz 14 rannych, Polacy zaś ponieśli straty małoznaczne.

____________________________________

Esauł - stopień oficerski wojsk kozackich

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 VIII 1863
Lokalizacja: Rychły
Województwo: grodzieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Kazimierz Kobyliński
  • Górski
  • Kwapiszewski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział wojsk powstańczych
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Tigerstett

 

Zaangażowane siły:  

  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)
  • Oddział ułanów (75 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (35 żołnierzy)

 

Łącznie około 310 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

11 IV 1863
Dubicze

Pobiwszy nieprzyjaciela pod Rudnikami, ruszył Ludwik Narbutt do puszczy nackiej, podczas gdy Rosjanie wysławszy obławę do puszczy rudnickiej, dłuższy czas…

9 V 1863
Średnica

W bliskości stacji kolejowej „Średnica" dnia 9 maja 1863 r. patrol powstańczy zetknął się z patrolem rosyjskim. Za danym ogniem…

9 IV 1863
Lokajcie

Po utarczce pod Kozłową Rudą objąwszy dowództwo po Walerym Kamińskim, kilka dni ścigany przez znaczniejsze siły rosyjskie, przeniósł Aleksander Andruszkiewicz…