Rychły – 5 VIII 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po kilkudniowym krążeniu po powiecie Kobyliński, Górski i Kwapiszewski stanęli na noc dnia 4 sierpnia 1863 r. we folwarku Puchły nad Narwią koło wsi Rychły, śledzeni przez rosyjskiego pułkownika Tigerstetta, który z Bielska wyruszył dnia 4 sierpnia w sile kompani piechoty, 75 ułanów i 35 kozaków. O godzinie 3.00 z rana powstańcy otoczeni zostali przez konnicę rosyjską, podczas gdy piechota stanęła w zasadzce przy pobliskim brodzie.

Celnymi strzałami zza płotów powstańcy zrzucili z koni sporo Rosjan, którzy cofnęli się o 40 kroków, a Polacy wyszli w pole i przypuścili szarżę do konnicy rosyjskiej. Gdy ta cofnęła się jeszcze dalej, dopadli do dworu, zabrali swoje bagaże i umknęli. Konnicy nadbiegła z pomocą piechota rosyjska i rzuciła się wspólnie z jazdą w pościg, ale bezskuteczny i niedługi.

Powstańcy uciekli w błota pod Supraśl. Następnie zniknęli w sokolskiej puszczy, a po kilkudniowym w niej krążeniu wrócili w lasy białostockie bezustannie nacierani przez Rosjan w ciągu dwóch tygodni, prawie nie schodząc z koni. Potrzeba wypoczynku zmusiła ich do ruszenia ku Narwi i przeprawili się w Łapach. Rosjanie jak chmura zalegli przeciwny brzeg, ale do rozprawy tym razem nie przyszło. W sprawie rychlańskiej Rosjanie stracili esauła Prusakowa i 19 innych zabitych oraz 14 rannych, Polacy zaś ponieśli straty małoznaczne.

____________________________________

Esauł - stopień oficerski wojsk kozackich

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 VIII 1863
Lokalizacja: Rychły
Województwo: grodzieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Kazimierz Kobyliński
  • Górski
  • Kwapiszewski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział wojsk powstańczych
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Tigerstett

 

Zaangażowane siły:  

  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)
  • Oddział ułanów (75 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (35 żołnierzy)

 

Łącznie około 310 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

17 VII 1863
Radzanów

Oddział złożony z miejscowych ludzi starł się z Rosjanami stojącymi w Radzanowie w liczbie stu kilkudziesięciu żołnierzy.  

10 II 1864
Smolanka

Wysłany 10 lutego 1864 z Łukowa rosyjski chorąży Derewniski napadł w Smolance na powstańczy oddział konny w sile 70 ludzi…

29 V 1864
Lubartów

Rosyjski rotmistrz Manstein wysłany do lasów lubartowskich wytropił tam 10 konnych powstańców, z których podczas dwumilowego pościgu tylko trzech ocalało,…