Rudniki – 9 III 1863 – (woj. wileńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Naczelnik Wojenny Powiatu Lidzkiego Ludwik Narbutt, zebrawszy 15 ochotników ruszył 20 lutego 1863 r. przez Naczę do Ejszyszek, w której to okolicy przyłączyło się do niego 80 ludzi z kapelanem oddziału księdzem Józefem Horbaczewskim z Ejszyszek. Z lasów ejszyskich wysłał Narbutt drobne oddziały dowodzone przez Skawińskiego, Leona Kraińskiego i Bolesława Narbutta, sam zaś udał się z coraz więcej rosnącym oddziałem do puszczy rudnickiej.

Pod Rudnikami nad Mereczanką zaatakował go rosyjski dowódca Wimberg w sile trzech kompanii piechoty i seciny kozaków. Kozacy pierwsi przypuścili atak, ale cofnęli się przed celnymi strzałami Litwinów. Nie była szczęśliwszą piechota nieprzyjacielska, która cofając się po nieudanym ataku starała się wywabić Narbutta w zasadzkę. W tej chwili nadciągnął Kraiński ze swoim oddziałkiem i wpadł na zaczajone za drzewem towarowym dwie kompanie Rosjan. Nieprzyjaciel sądząc, że wpadł sam w zasadzkę, pierzchnął w nieładzie. Narbutt odparł natomiast atakującą go jedną kompanię i kozaków. Powstańcy zyskali znakomite uzbrojenie, zdobywając znaczną ilość broni zwłaszcza sztucerów.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 9 III 1863
Lokalizacja: Rudniki
Województwo: wileńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Ludwik Narbutt
  • Leon Kraiński

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (95 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Wimberg

 

Zaangażowane siły:  

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 750 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

29 IV 1863
Waliły

Dnia 24 kwietnia 1863 r. stanęło na punkcie zbornym w Kamionce 70 ochotników białostockich z tamtejszymi oficerami - Julianem Ejtminowiczem,…

4 XI 1863
Bojanówka

Z rozkazu Tomasza Wierzbickiego, dowodzący częścią jego kawalerii, rotmistrz Ludwik hrabia Mycielski, na czele garstki kawalerii urządzając rekonesans, natknął się…

18 VII 1863
Polichno

Objąwszy dowództwo nad oddziałem zorganizowanym przez Wagnera, pułkownik Tomasz Wierzbicki urządził dnia 18 lipca 1863 r. o godzinie 5.00 rano…