Rudka – 19 XI 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po dwóch dniach walk cała piechota Karola Krysińskiego, mając na piętach nieprzyjaciela, który nie dał się zmylić dywersją jazdy Walerego Wróblewskiego, ruszyła ku Łowczy, aby połączyć się z oddziałem „Ćwieków", dowodzonymi przez Walerego Kozłowskiego. Zgłodniali i zmęczeni żołnierze zaledwie spoczęli opodal Rudki, już o godz. 16.00 po południu ukazali się Rosjanie nad rzeką przy wsi. W tej chwili Bogusław Ejtminowicz rzucił strzelców litewskich ku rzece, aby powstrzymać nieprzyjaciela, a tymczasem obóz i reszta piechoty cofnęła się do lasu. Rosjanie odstrzeliwując kartaczami powstańców, z powodu ciemności nocy prawie żadnego nie odnieśli sukcesu raniąc tylko jednego, któremu granat oderwał rękę.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 19 XI 1863
Lokalizacja: Rudka
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Karol Krysiński
  • Bogusław Ejtminowicz

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział wojsk rosyjskich

Mapa bitew

Zobacz także

17 VII 1863
Łapy

Konnica Kazimierza Kobylińskiego z Wielkiego Uhła zdążała do Wólki Markowskiej. Na miejscu połączywszy się z oddziałami konnymi: bielskim Kwapiszewskiego i…

10 VI 1863
Korytnica

Pułkownik Marcin Borelowski ("Lelewel"), przybyły z Województwa Lubelskiego, otrzymawszy 9 czerwca 1863 r. wiadomość, że Rosjanie mają prowadzić znaczniejszy transport…

22 XI 1863
Szewo

Uchodząc spod Lutoborza, Puttkamer połączył się znowu z resztą oddziału Emeryka Syrewicza, a nad wszystkimi — razem niespełna 100 ludźmi…