Rawa Mazowiecka – 4 II 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Oddział powstańców, który sformował się w lasach Radziwiłłowa pod komendą Antoniego Jeziorańskiego - oficera byłych legionów polskich, forsownym marszem posunął się w sile 374 ludzi ku Rawie, zajmowanej przez mniej więcej 160 Rosjan. Rosjanie zabarykadowali się częściowo w domu powiatowym, częściowo w koszarach. Walka o koszary była krótka, ale zajadła i skończyła się ostatecznie wypędzeniem Rosjan, którzy zostawiwszy kilkunastu rannych i straciwszy część broni, umknęli do Skierniewic.

Powstańcy, nie atakując już domu powiatowego, wyruszyli w stronę Pilicy, straciwszy 11 rannych i 6 zabitych, między nimi Franciszka Godlewskiego, żałowanego przez wszystkich kolegów, który przy zdobywaniu koszar wykazał się nieustraszoną odwagą. Z ran odniesionych pod Rawą, zmarli wkrótce Feliks Przygodzki i Mateusz Kosakowski - terminator stolarski. Ciężko rannego wyniesiono Franciszka Sokołowskiego - dowódcę strzelców, który stanąwszy w drzwiach, nie puszczał Rosjan do koszar i poległ, odebrawszy kilkanaście ran bagnetami. Kosynierami w napadzie na koszary w Rawie dowodził Józef Śmiechowski, a kawalerią Tomasz Winnicki.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 4 II 1863
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Antoni Jeziorański

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kosynierów
  • Oddział strzelców
  • Oddział jazdy

 

Łącznie około 374 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział wojsk rosyjskich

 

Łącznie około 160 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

2 IV 1864
Cisownik

Wkroczywszy do Królestwa Polskiego posuwał się Walenty Lewandowski w głąb Podlasia na czele oddziałku liczącego do 50 ludzi. Pod Cisownikiem…

25 XII 1863
Wola Osowińska

W nocy z 24/25 grudnia 1863 r. stojąc w Gułowie koło Adamowa, z swoją eskortą i jazdą majora Ludwika Lutyńskiego,…

10 VI 1863
Sieradów

W dwa dni po starciu pod Mereczowszczyzną stanął Onufry Duchyński z piechotą — gdyż nieliczna jazda udała się ku Prużanie…