Cytowiany – 6 VI 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W trzy dni po nieudanej zasadzce pod Użwentami stanęli Ignacy Laskowski, Antoni Mackiewicz i Staniewicz pod Cytowianami. Tutaj dopędził ich rosyjski pułkownik Narbutt, który z kompanią narewskiego pułku, kompanią carskich strzelców i pół szwadronem dragonów, który wyruszył 5 czerwca 1863 r. z Szawel (w pościgu za Szymkiewiczem?). Piechota rosyjska tak nagle zaatakowała ariergardę, gdy główna kolumna powstańcza zatrzymała się już we wsi na nocleg, że część tylko oddziału Staniewicza mogła rozsypać się w tyraliery i wstrzymać napór nieprzyjaciela.

Wnet i reszta sformowała się i tak rzęsistym ogniem sypnęła na Rosjan, którzy żytem ciągnęli, że ci po niespełna godzinnym boju musieli ustąpić z niemałymi stratami. Rosjanie wśród rannych mieli kapitana sztabowego Kosicza. Powstańcy straciwszy trzech zabitych i trzech rannych, obozowali na miejscu. Na drugi dzień Pisarski wrócił w stronę Kurlandii ku Zagórom, ksiądz Antoni Mackiewicz zaś i Laskowski poszli w lasy żogińskie.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 6 VI 1863
Lokalizacja: Cytowiany
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Ignacy Laskowski
  • Antoni Mackiewicz
  • Staniewicz

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Narbutt

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Pół szwadronu dragonów (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 550 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

24 I 1864
Czartosowy

Z Rudy, gdzie stanął po zaatakowaniu nieprzyjaciela w Kielcach, ruszył Zygmunt Napoleon Rzewuski, o świcie 24 stycznia 1864 r., ku…

9 V 1863
Średnica

W bliskości stacji kolejowej „Średnica" dnia 9 maja 1863 r. patrol powstańczy zetknął się z patrolem rosyjskim. Za danym ogniem…

17 VII 1863
Radzanów

Oddział złożony z miejscowych ludzi starł się z Rosjanami stojącymi w Radzanowie w liczbie stu kilkudziesięciu żołnierzy.