Radziłów – 5 VII 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zebrawszy rozbite pod Krasnem oddziały powstańcze, pułkownik Konstanty Ramotowski sformował je i ruszył w kierunku Tobolewa idąc między Głębokim Brodem a Serwetkami. Zostawiwszy następnie złączone z nim oddziały augustowskie na miejscu, ruszył w Lasy Sztabińskie, gdzie stanął 2 lipca 1863 r.

Stąd, kierując się ku Wiźnie, aby przebyć Narew i dostać się znowu w Łomżyńskie, przeszedł spokojnie Nettę i kanały i dopiero dnia 4 lipca, przy przejściu przez rzekę Jegrznię pod Woźną Wsią zauważył pościg Rosjan. Chcąc czym prędzej dostać się do Wizny, wsadził znużony oddział na 200 podwód i wciąż je zmieniając po południu 5 lipca stanął w Radziłowie.

Odpocząwszy przez pół dnia w miasteczku, pod wieczór ruszył w dalszy pochód, gdy nagle na rynek wpadła secina kozaków wysłana przez rosyjskiego dowódcę Maniukina z Białegostoku i ścigająca uparcie powstańców. Po krótkiej wymianie strzałów kozacy cofnęli się zostawiając na rynku kilka janczarek i konia zabitego, Ramotowski tymczasem ruszył spiesznie ku Narwi.

____________________________________

Janczarka - dawna strzelba turecka

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 VII 1863
Lokalizacja: Radziłów
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Konstanty Ramotowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

8 IV 1864
Ludynia

Rozbitki Anderliniego ("Morok") w liczbie 20 powstańców, dotarłszy do Ludyni, zostały zaatakowane przez kilkudziesięciu kozaków, wysłanych z Włoszczowy. Śmiała, szarżą…

16 IV 1864
Zawichost

Na północ od Zawichostu rozbito drobny oddziałek powstańców, z których trzech dostało się do niewoli, a część uciekła w Góry…

21 I 1864
Samoklęski

Kapitan rosyjski Biron, idąc z Kurowa w celu zajęcia Starościna, będącego własnością Kazimierza Cieszkowskiego starł się z oddziałkiem powstańczym (25…