Radoszowice – 27 III 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z Łaz cofnął się Tedor Cieszkowski przez Porębę Mrzygłodzką i po kilkugodzinnych marszach i kontrmarszach, alarmując we Wieluniu rosyjską załogę oraz zabierając kasę rządową w Pajęcznie, stanął obozem pod Radoszowicami, zmęczywszy tymi marszami 11 kompanii rosyjskich i odciągając je od innych oddziałów powstańczych. Wysłany za Cieszkowskim z Wielunia rosyjski major Pisanko z dwoma kompaniami piechoty i seciną kozaków, napadł na powstańców pod Radoszowicami.

Jednakże strzelcy pod dowództwem kapitana Skalskiego uszykowawszy się natychmiast, w zaciętej walce odparli atak. Pisanko nie mogąc dotrzymać placu, wezwał posiłków z Wielunia. Cieszkowski przy ciągiem odstrzeliwaniu się cofał się i dopiero pod Kiełczygłowem, odległym o 11 kilometrów na wschód od Radoszowie, sformował się do ataku i tak silnie uderzył na Rosjan, że zmusił ich do cofnięcia się na północ do Rząśni, sam zaś zwrócił się na północ ku Kamykowi. W potyczce tej po obu stronach było kilku zabitych i kilkunastu rannych. Odwagą odznaczyła się pod Rodoszowicami pani Niemojowska, która uratowała sztandar, wyrywając go z rąk rannego śmiertelnie kosyniera.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 27 III 1863
Lokalizacja: Radoszowice
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Teodor Cieszkowski
  • Skalski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział strzelców
  • Oddział kosynierów
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Pisanko

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 550 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

13 VII 1863
Kleczew

Ścigany przez Rosjan z Lądu, oddział Edmunda Taczanowskiego, cofając się w lasy kazimierzowskie przez Kowalewo, Cieniu i Przyjmę, rozdzielił się…

10 VIII 1863
Poniatowo

W myśl rozkazu kapitana Piotra Szmajca, porucznik Tomasz Kolbe ("Witkowski") zdążał do zajęcia tyłów Rosjanom pod Chromakowem, lecz napotkane przeszkody…

11 IV 1863
Dubicze

Pobiwszy nieprzyjaciela pod Rudnikami, ruszył Ludwik Narbutt do puszczy nackiej, podczas gdy Rosjanie wysławszy obławę do puszczy rudnickiej, dłuższy czas…