Pyszków – 15 II 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Niedługo uwijał się Makary Drohomirecki po Województwie Kaliskim. Już 10 lutego 1863 r. wyprawili Rosjanie przeciw niemu silną kolumnę z trzech kompani i 40 kozaków pod dowództwem majora Hanczakowa, któremu udało się wytropić powstańców w lasach wsi Lipno. Otoczeni przygniatającą liczbą Rosjan, powstańcy bronili się bohatersko. Jednak ostatecznie ulegli przemocy i 500 Rosjan odniosło świetne zwycięstwo nad 32 Polakami, bo tylu liczył oddziałek. Pięciu legło na miejscu: dowódca, ksiądz Jerzy (Jany) z Rychłocic, Aleksander Hauke - wnuk generała z 1831 r., malarz niewiadomego nazwiska z Częstochowy. Reszta oddziałku rozproszona, częściowo została wybita w pobliskim Brzeźnie (pięć kilometrów na północny- zachód).

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 15 II 1863
Lokalizacja: Pyszków
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Makary Drohomirecki

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (32 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Hanczakow

 

Zaangażowane siły:

  • Trzy kompanie piechoty (około 500 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (40 żołnierzy)

 

Łącznie około 540 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

30 VIII 1863
Krośniewice

Dowódca kolumny ruchomej powiatu brzesko-kujawskiego, porucznik Konstanty Sokołowski, stanąwszy w sile 105 kawalerzystów 29 sierpnia 1863 r. w Imielnie, wieczorem…

23 V 1863
Niewiesz

Oddziały Oborskiego, Karola Włodka i Stanisława Szumlańskiego pod dowództwem Słupskiego, liczące 1400 ludzi, wkroczywszy z Województwa Mazowieckiego w Województwo Kaliskie,…

3 I 1864
Dołhobyczew

Karol Krysiński, wezwany do stawienia się do zaboru austriackiego, postanowił przejść drugi raz kordon, polecając swojemu oddziałkowi jazdy rozdzielić się…