Puszałaty – 24 IX 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Tropiąc oddziałek konny w lesie ejmulskim spotkali się Rosjanie pod Puszałatami z księdzem Antonim Mackiewiczem. Ponieważ z rana ksiądz Mackiewicz miał wiadomość, że nieprzyjaciel nigdzie się nie rusza, więc sądził, że odkryto jego kryjówkę i że nieprzyjaciel chce mu odciąć odwrót. Nieśmiało więc walczył, ale nie uciekał.

Rosjanie zaś, nie spodziewając się, że spotkają powstańczą piechotę, gdy szukali jazdy, poczęli się mieszać a w końcu cofać. Nim Mackiewicz zdołał rozpoznać dobrze siły przeciwnika, Rosjanie byli już w zupełnej bezładnej ucieczce. W starciu tym poległ powstaniec, nieprzyjaciel zaś zostawił 10 zabitych i trzech rannych. Odznaczyli się tutaj oficerowie: Dalewski i Kazimierz Jankowski oraz szeregowcy Wincenty Pietraszewski i Henryk Bukowski.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 24 IX 1863
Lokalizacja: Puszałaty
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Antoni Mackiewicz

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział piechoty
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

4 V 1864
Łęczna

Kręcący się wciąż jeszcze po Województwie Lubelskim, oddziałek Józefa Przychańskiego 4 maja 1864 r. starł się - podobno pomyślnie -…

10 III 1864
Wąchock

Rozprawiwszy się ze Zarzyckim ruszył rosyjski dowódca Łaskarzew ku Wąchockowi, gdzie jak się dowiedział, znajdował się silny oddział jazdy powstańczej…

24 I 1863
Radomsko

Naczelnik Wojenny Województwa Kaliskiego Józef Adam Grekowicz uderzył na czele I. Oddziału sformowanego w Województwie Kaliskim na załogę Radomska, w…