Prusiecko – 22 I 1864 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W okolicy Brzeźnicy obozował oddziałek 22 pieszych powstańców, który pod dowództwem Koniecznego (Millera?) tropił bandy rabusiów, rabujące pod pozorem egzekucji narodowej. Oddziałek był bardzo dobrze uzbrojony. Około 19 stycznia 1864 r. powiększył się przez przyłączenie się trzech Żandarmów Narodowych z Województwa Kaliskiego - Daniłowicza (Dawidowicza ?), Caezara Klemensa (Władysława Cuesra), który krótki czas dowodził oddziałkiem Żuawów, oraz podoficera Stanisława Palińskiego, zbiegłego w pełnym uzbrojeniu z szeregów rosyjskich.

Nad ranem dnia 22 stycznia, Konieczny spotkał się w lesie pod Prusieckiem z 60 kozakami, stanowiącymi przednią straż rosyjskiej kolumny złożonej z dwóch kompanii, wysłanej z Częstochowy pod dowództwem, majora Parskiego. Konieczny, odpędziwszy kozaków salwą karabinową, opuścił oddziałek, nad którym objął dowództwo Daniłowicz. Niebawem kozacy powróciwszy, przypuścili ponowny atak, ale i tym razem ze znacznymi stratami cofnęli się. Wnet jednak nadbiegła rosyjska piechota. Mimo przewagi liczebnej przeciwnika garstka powstańców broniła się zawzięcie, ostatecznie jednak otoczona ze wszystkich stron, uległa po mężnej obronie.

Ocalało tylko dwóch powstańców, którym z powodu niedostatecznej broni zaraz po pierwszej szarży kozaków Daniłowicz kazał uciekać. Dowódca wraz z 11 innymi poległ na placu, czterech innych skonało po przewiezieniu rannych, reszta to jest sześciu ciężko rannych, wśród których znajdowali się Kowalski i Caezar, zabrali Rosjanie do Jedlnej. Tylko oni wyleczyli się i pozostali przy życiu.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 I 1864
Lokalizacja: Prusiecko
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Konieczny
  • Daniłowicz

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział piechoty (22 powstańców)
  • Żandarmi Narodowi (3 powstańców)

 

Łącznie około 25 powstańców

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Parski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział kozaków (60 żołnierzy)
  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)

 

Łącznie około 460 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

17 IV 1864
Jedwabno

Zrejterowawszy pod Kuziami, Polikarp Bugielski przeszedł do powiatu biebrzańskiego, gdzie zaalarmował słabą rosyjską załogę miasta Jedwabna.

25 I 1864
Rudnik

Wracający z Lublina do Kraśnika, rosyjski porucznik Kulikow napotkał w lesie rudnickim oddział Jagmina. Walka była zacięta. Kulikow cofnął się…

12 X 1864
Poniewież

Przez całą zimę trzymały się na Żmudzi drobne oddziałki powstańcze, przeważnie konne, po kilku i kilkudziesięciu ludzi jak Grossa, Piekarskiego,…