Pojurze – 30 VI 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Okrążany przez Rosjan, dla zmylenia pościgu wysłał Bolesław Dłuski kapitana II kompanii Alekandrajtysa ku Telszom, sam zaś przerzucił się znowu w okolice Batok i Taurog. Po 11 milowym marszu, od 30 godzin nic w ustach nie mając, przybył oddział dnia 30 czerwca 1863 r. do lasu pożwirskiego o cztery wiorsty oddalonego od Pojurza. Chwila spoczynku, marsz tylko jeden, a byłby w niedostępnych lasach. Ledwo jednak Dłuski miał czas rozłożyć się obozem w wyciętym lesie formując czworobok, broniony tylko drzewem z sągów już Rosjanie uderzyli nań z dwóch stron równocześnie.

Była to kolumna rosyjskiego podpułkownika Puszkina z dwoma kompaniami narewskiego pułku, kompanią estońskiego pułku, szwadronem dragonów i 40 kozakami. Puszkin w pościgu za Staniewiczem dowiedział się, że Jabłonowski z czterystu niespełna ludźmi w nocy na 30 czerwca 1863 r. szedł przez Tepele (Telsze ?), puścił się za nim i dopadł go pod Pojurzem. Po dłuższym oporze powstańców nieprzyjaciel wdarł się na bagnety do obozu. Rozbite plutony cofnęły się do ostatniej linii i odstępowały w porządku odstrzeliwując się. Rosjanie zaprzestali pościgu, co uchroniło oddział od rozbicia. Po tej potyczce Dłuski opuścił kraj, a oddział połączył się w części ze Staniewiczem.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 30 VI 1863
Lokalizacja: Pojurze
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Bolesław Dłuski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Puszkin

 

Zaangażowane siły:  

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Szwadron dragonów (około 150 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (40 żołnierzy)

 

Łącznie okolo 790 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

20 XI 1863
Tarnoskała

Pod Tarnoskałą zaszło krótkie starcie między patrolami konnymi powstańczymi a rosyjskimi.

7 II 1864
Sucha Wola

Major Jagmin, dowodzący pozbieranymi przez siebie rozbitkami z wyprawy poryckiej, w połączeniu z kapitanem Karolym, mającym rozbitków różnych oddziałów jazdy,…

16 IX 1863
Małogoszcz

Dnia 15 września 1863 r. Sokołowski („Iskra”), nocując z oddziałem, liczącym 250 strzelców, 100 kosynierów i 50 kawalerii, został powiadomiony,…