Nowy Podoś – 8 II 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po rozproszeniu się oddziałku pod Karniewem ruszył Wacław Szteinkeler z pozostałymi 66 powstańcami, posiadającymi wszystkiego 32 strzelby myśliwskie, w lasy Podosia, gdzie z powodu choroby zdał chwilowo dowództwo bratu Tytusowi Szteinkelerowi. Rosyjski dowódca Mikołaj Wałujew, nie spuszczając z oka oddziałku, dążył w ślad za nim i napadł na biwakujących na małej polance, przytykającej do błot gęsto zarosłych, pod Podosiem. Właśnie zamierzano wyruszać, gdy nagle ukazali się kozacy.

W straszliwym popłochu chwycono za broń i walczono zawzięcie, lecz garstka powstańców musiała ulec przewadze Rosjan, których było pół tysiąca. Szesnastu poległo na miejscu, między nimi dowódca Tytus Szteinkeler, pchnięty w głowę dzidą kozacką i dobity wystrzałem z rewolweru z ręki adiutanta Wałujewa. Zginął Marceli Pomaski, uczeń szkoły wojskowej w Cuneo. Łempicki, urzędnik kolei żelaznej. Daniel Bebłoszyński. Z ciężkich ran zmarł w Modlinie Ignacy Goldmann - starozakonny. 36 rannych powstańców wzięto do niewoli. Między nimi był rzeźnik Władysław Sikorski, Emilian Kostecki, Tłochoski, Karol Stempnowski, Pudelski, Tomasz Bzowski, Marian Dzieciński i inni. Prócz tego siedmiu zdrowych wpadło w ręce Rosjan. Z rannych wyleczyło się tylko dziewięciu.

____________________________________

Starozakonny - wyznawca judaizmu 

 

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 8 II 1863
Lokalizacja: Podoś
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Tytus Szteinkeler

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (66 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Mikołaj Wałujew

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział wojsk

Mapa bitew

Zobacz także

11 IV 1863
Dubicze

Pobiwszy nieprzyjaciela pod Rudnikami, ruszył Ludwik Narbutt do puszczy nackiej, podczas gdy Rosjanie wysławszy obławę do puszczy rudnickiej, dłuższy czas…

17 IV 1864
Jedwabno

Zrejterowawszy pod Kuziami, Polikarp Bugielski przeszedł do powiatu biebrzańskiego, gdzie zaalarmował słabą rosyjską załogę miasta Jedwabna.

4 II 1863
Rawa Mazowiecka

Oddział powstańców, który sformował się w lasach Radziwiłłowa pod komendą Antoniego Jeziorańskiego - oficera byłych legionów polskich, forsownym marszem posunął…