Pieskowa Skała – 15 VIII 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dwa powstańcze oddziały miały równocześnie wkroczyć do Królestwa Polskiego: pułkownika Taniewskiego i Aleksandra hrabiego Krukowieckiego (Brzeziński). Oddział wystawiony kosztem Krukowieckiego był dobrze uzbrojony i doskonale wyćwiczony, mając za dowódców dwóch znakomitych oficerów artylerii rosyjskiej, braci Edwarda i Gustawa Habichów, a liczył 600 ochotników, z których jednak wieczorem 14 sierpnia 1863 r. na punkcie zbornym znalazło się tylko 400 z powodu przeszkód, stawianych ze strony Austriaków.

Oddziały, przeszedłszy kordon, miały zdążać ku Żarnowcowi, aby tam się połączyć z Zygmuntem Chmieleńskim. Nim oddział dotarł do kordonu, dwa razy zaczepiło go wojsko austriackie. Pierwszym razem na zaczepkę nie odpowiedziano, dopiero pod samymi Szycami, podstępnie zaatakowany przez kompanię wojska austriackiego, rozrzucił Gustaw Habich ochotników w tyraliery a położywszy oficera, 12 strzelców i czterech ułanów, tudzież sześciu koni, wkroczył pod Szycami do Kongresówki z umniejszonym o 50 ludzi oddziałem, gdyż tylu w ciemności nocy rozsypało się w tej utarczce, w której niestety poległ jeden oficer, Tarczewski.

Najwięcej ucierpiała w tej rozsypce kawaleria, której zrazu było 54, a którą dowodził Latasiewicz. Maszerując całą noc, stanęli Habichowie i Krukowiecki, mający przy boku adiutanta kapitana Andersena, nad ranem w Czajowicach w sile 350 ochotnika. Po godzinnym odpoczynku ruszono przez Pieskową Skałę ku Wielmoży.

Jednak tuż za Pieskową Skałą ukazali się Rosjanie, których było 20 kozaków i jedna kompania piechoty. Natychmiast Habich rozsypał jedną kompanię z Krukowieckim w tyraliery, drugą ustawiając w rezerwie na drodze do Wielmoży, trzecią kompanią zajmując wejście do budynków dworskich Pieskowej Skały.

Nie mogąc ukrytym w jęczmieniu Rosjanom i czekającym na posiłki wiele szkodzić ogniem tyralierskim, uderzył na nich Krukowiecki, wygnał z jęczmienia i zmusił do bezładnej ucieczki, nie mogąc ich jednak ścigać z powodu niedostatecznej liczby kawalerii. Mając w śmiałym tym ataku tylko dwóch zabitych, Rosjan zaś położywszy 11, ruszył Krukowiecki ku Wielmoży a stąd przez Tarnawę i Zagórowo do Glanowa.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 15 VIII 1863
Lokalizacja: Pieskowa Skała
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Aleksander Kurkowiecki
  • Taniewski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty
  • Oddział jazdy

 

Łącznie około 400 powstańców 

 

 

Imperium Rosyjskie/ Cesarstwo Austrii

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Kompania wojsk austriackich
  • Oddział kozaków (20 żołnierzy)
  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 220 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

9 VII 1863
Świerże

Wycofawszy się spod Urszulina, ruszył Józef Rucki w lasy nadbużańskie celem dalszego organizowania oddziału. Tutaj pod Świerżami starł się z…

24 IX 1863
Puchaczew

Spod Batorza oddział Kajetana Cieszkowskiego (oddział „Ćwieków”), dowodzony teraz przez Walerego Kozłowskiego, wymykając się pościgowi, 9 września 1863 r. przybył…

20 I 1864
Kunów

Rosyjski major Butkiewicz napotkał w okolicy Kunowa dosyć silny oddział majora Jana Dąbrowskiego i zadał mu porażkę, biorąc rzekomo 25…