Puchaczew – 24 IX 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Spod Batorza oddział Kajetana Cieszkowskiego (oddział „Ćwieków”), dowodzony teraz przez Walerego Kozłowskiego, wymykając się pościgowi, 9 września 1863 r. przybył na noc do Markuszewa. Dla zakrycia marszu wysłał Kozłowski rotmistrza Zawadzkiego do Puław, aby sprzedał tam sól z magazynu rządowego, co też Zawadzki uskutecznił, sprzedając 540 beczek. Rosjanie ścigając Kozłowskiego, stojąc w Kurowie, w przypuszczeniu, iż mają z dwoma powstańczymi oddziałami do czynienia, nie odważyli się atakować oddziału "Ćwieków". Kozłowski, zabrawszy 40 pudów tytoniu w Markuszewie, dnia 10 września opuścił miasto.

Ścigany i otaczany zewsząd przez nieprzyjaciela, oddział powstańczy znalazł się 24 września pod Puchaczewem. Rosjanie w liczbie 13 kompanii, z trzech stron otoczyli lasy puchaczewskie i kozakami zaalarmowali jazdę powstańczą. Porucznik Antoszewski, działając zręcznie przy ściąganiu placówek, potrafił odciągnąć ich w inną stronę.

Wachmistrz, ukazawszy się na ich froncie, zaalarmował straż przednią, zmusił do pogoni za sobą, a udawszy się w gęstwinę, dał mu do zrozumienia, że tam się znajdował obóz powstańczy, wobec czego Rosjanie zaczęli ostrzeliwać z armat owo miejsce. Kozłowski, odczekawszy wieczora, tym samym co Rosjanie gościńcem, lecz w przeciwną stronę, ruszył do Łęczny.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 24 IX 1863
Lokalizacja: Puchaczew
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walery Kozłowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddziały piechoty
  • Oddziały jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • 13 kompanii piechoty (około 1600 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

18 III 1863
Zambrzyków

Pod Zambrzykowem zatrzymały się połączone oddziały Józefa Matlińskiego, Józefa Jankowskiego i Adama Zielińskiego, aby stawić opór ścigającemu ich majorowi Kreuzowi.…

14 II 1864
Garwolin

Goło Garwolina miała zajść potyczka pomiędzy powstańcami a wojskami rosyjskimi. 

9 IV 1863
Lokajcie

Po utarczce pod Kozłową Rudą objąwszy dowództwo po Walerym Kamińskim, kilka dni ścigany przez znaczniejsze siły rosyjskie, przeniósł Aleksander Andruszkiewicz…