Paszkowskie Ostrówki – 9 VIII 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dnia 9 sierpnia 1863 r. podsunął się Onufry Duchyński ku Nowosiółkom na dawne stanowisko, na Paszkowskich Ostrówkach. Tutaj o godzinie 15.30 po południu zaatakowali go Rosjanie. Powstańcy stali w ostępie, mając z tyłu i z lewego skrzydła zawały, z frontu i z prawego skrzydła las więcej zwarty. Rosjanie pod dowództwem majora Duchnowskiego w sile dwóch kompanii piechoty z kawalerią, naprowadzeni przez szpiegów, natarli od strony zawałów, skąd ich się najmniej spodziewano.

Na pierwsze strzały ustawił Duchyński na lewym skrzydle pruźańczyków, na prawym wołkowyszczan, a w środku garstkę kobryńczuków. Skoro z za drzew wychylili się Rosjanie, przyjęto ich celnym ogniem, ale partyzant już znał nierówność boju. Nie mając bagnetów, więc po krótkiej walce cofnęli się z linii prócz 40, po większej części kobryńczuków, którzy z Walerym Wróblewskim na czele dłuższy czas utrzymywali na miejscu nieprzyjaciela, chcącego ich otoczyć, wreszcie i oni poczęli odstępować z wolna co krok odstrzeliwując się. Po godzinie ustała zawzięta walka. Wśród zabitych stracili Polacy, Ksawerego Rodziewicza i Bułharyna. Ciężko ranny był Cyprian Tabuński, a około 30 ludzi rozproszyło się, z tych Rosjanie jednego poj­mali. Straty nieprzyjaciela (według raportu rosyjskiego) wynosiły dziewięciu rannych.

Przenocowawszy opodal placu boju Duchyński i Wróblewski z częścią oddziału ruszyli ku Kołonnej, zaś Gustaw Strawiński ku rzece Narwi. W drodze połączywszy się z 37 kobryńczukami z rozbitego oddziału Romualda Traugutta, przyprowadzonymi przez Daszkiewicza, wysłał do Duchyńskiego, Czesława Kołłupajlę, który doprowadził oddział do Strawińskiego, obozującego pod Halenami.

Tutaj 15 sierpnia Duchyński zupełnie już z sił wyczerpany, otrzymawszy od Rządu Narodowego uwolnienie od obowiązków, opuścił oddział, naznaczając na następcę szefa sztabu Wróblewskiego. Ildefonsa Chodakowskiego mianowano Naczelnikiem Wojennym Powiatu Prużańskiego, oddział wołkowyski oddano Czesławowi Kołłupajle, a Strawińskiego mianowano Naczelnikiem Wojennym Powiatu Wołkowyskiego. Chodakowski odszedł z Duchyńskim, a Wróblewski ruszył z oddziałem do Głębokiego Kąta.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 9 VIII 1863
Lokalizacja: Paszkowskie Ostrówki
Województwo: grodzieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Onufry Duchyński
  • Walery Wróblewski

 

Zaangażowane siły:  

  • Trzy oddziały powstańcze

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Duchnowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kawalerii

 

Łącznie ponad 400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

3 II 1863
Mokobody

Z rosyjską kolumną siedlecką, idącą na Węgrów, spotkał się oddział powstańczy liczący 1000 ludzi, wysłany z Węgrowa przez Józefa Malińskiego…

9 X 1863
Kiejdany

W lesie Keiserlingowskim między Kiejdanami a Remigołą urządził ksiądz Antoni Mackiewicz zasadzkę na idącego z nieznaczną komendą 60 strzelców i…

16 I 1864
Rudnia

Na wiadomość o krzątaniu się oddziałku jazdy Ludwika Lutyńskiego, liczącym 50 ludzi, między Chełmem a Świerzemi, wyruszył przeciw niemu przybyły…