Ossowa – 31 XII 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z Małej Bukowej oddziały Walerego Wróblewskiego, Ponińskiego, Aleksandra Krukowieckiego, Szydłowskiego i Bogusława Ejtminowicza przeszły niedaleko Łukówka i kierując się od razu ku Mszanom zwróciły się potem ku Majdanowi, do którego nie dochodząc, skręciły do Koszyna. Pod lasem rozwinął Wróblewski pluton Szajby i kazał mu przyjąć ogniem wojska rosyjskie.

W pierwszej chwili konnica rosyjska trzymała się z dala, ale następnie uderzyła całą siłą w las i wszczął się bój na szable i strzały rewolwerowe w gąszczach, gdzie wśród kurzawy śnieżnej jedni zmieszali się z drugimi. Jazda powstańcza, broniąc się przeciw przewadze liczebnej konnicy rosyjskiej — podobno 1100 ludzi — cofała się mimo Ossowej, przez Hańsk, Andrzejów ku Woli Wereszczyńskiej, wszędzie ścigana i atakowana przez nieprzyjaciela.

Na przestrzeni pięciomilowej bój trwał w dniu 31 grudnia 1863 r. od godziny 6.00 rano do 16.00 po południu, aż wreszcie nieprzyjaciel dał za wygraną i zaniechał dalszego pościgu. Poniński podczas boju starał się przedrzeć ku Małej Bukowej, ale wpadł na piechotę rosyjską i gdy chciał cofnąć się, został przez kozaków odcięty. Zmuszony na nich szarżować, doścignął lasu prędzej niż oni i oddział ocalił. Piechota litewska z Ejtminowiczem zdołała wymknąć się szczęśliwie ku Żylinowi.

Walki pod Małą Bukową i rejterada z pod Ossowej kosztowała oddziały konne litewskie 12 zabitych i 12 rannych, a w oddziale ruskim Ponińskiego poległo sześć osób. Polegli między innymi Juszkiewicz, Olszewski i Karwoski (Merle). Ranni byli Stanisław Okińczyc, Dąbrowski, Rakowski, który wkrótce po opatrzeniu ran zmarł.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 31 XII 1863
Lokalizacja: Ossowa
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walery Wróblewski
  • Poniński
  • Aleksander Krukowiecki
  • Szydłowski
  • Bogusław Ejtminowicz

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddziały jazdy
  • Oddziały piechoty
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddziały jazdy
  • Oddział piechoty

Mapa bitew

Zobacz także

14 II 1863
Konstantynów

Garstka 10 powstańców schroniła się przed pościgiem do stodoły w pobliżu Konstantynowa. Otoczeni przez kozaków po krótkiej, ale bezskutecznej obronie,…

12 V 1863
Rotmistrzówka

Idąc z Owsianik przez Szanderówkę oddział berdyczowski Platona Krzyżanowskiego, Leona Czekońskiego i Władysława Padlewskiego zatrzymał się w Rotmistrzówce, gdzie Tadeusz…

5 V 1863
Rydzewo

Młody i pełen poświęcenia uczeń Szkoły Głównej Warszawskiej, Feliks Rzempołuski z Płońskiego, własnymi siłami zbierał oddziałek, a połączywszy się z…