Opatów – 25 XI 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dowiedziawszy się 20 listopada 1863 r., że Rosjanie w znacznych siłach wystąpili z Radomia i Opatowa w okolice lasów iłżeckich, gdzie znajdowały się nowo formujące się oddziały powstańcze, Józef Hauke Bosak w nocy z 22/23 listopada skoncentrował 210 koni około Wierzchowisk, Lipy i Krępy. Tymi siłami generał chciał dokonać dywersji ruchów nieprzyjacielskich, jak i zaatakować kawalerię rosyjską, będącej koło Ostrowca.

Ponieważ Rosjanie pociągnęli ku Wierzbnikowi, a powstańcze oddziały piesze przedwczesnym rozporządzeniem posunęły się ku Bałtowu, udał się Bosak z jazdą forsownym marszem i po północy stanął pod Bodziechowem w celu zaatakowania Opatowa, w którym znajdowała się jedna kompania piechoty, 17 kozaków i żandarmów oraz 40 inwalidów.

Podsunąwszy się o 5.00 z rana pod miasto, wydał oddziałowi rotmistrza Turskiego, przy którym znajdował się pułkownik Zygmunt Chmieleński, polecenie objechania miasta z lewej strony i zabrania kasy powiatowej. Oddział jazdy po Dionizym Czachowskim, dowodzony przez rotmistrza Jana Prędowskiego, miał zaatakować komendę żandarmów. Trzeci oddział, majora Radowskiego, w jego nieobecności dowodzony przez Solbacha, przy którym to oddziale znajdował się sam Bosak, przeznaczony był do alarmowania miasta z prawej strony.

Atak powiódł się zupełnie. Kasa powiatowa w ilości 35 000 złotych polskich została zabraną a pięciu żandarmów wzięto do niewoli. Oprócz tego przy wejściu do miasta zniesiono pikietę pieszą, składającą się z czterech ludzi, i konną z trzech kozaków, ponadto zabrano pięciu koni, pięć karabinów, pałasze i rewolwery.

Po stronie polskiej poległ dzielny porucznik Tyszkiewicz, a ranny był podporucznik Morze. Najwięcej odznaczyli się rotmistrz Prędowski i czasowo stojący pod jego komendą podporucznik Bromirski. Prędowski dzielnym i szybkim atakiem wykonał trudne polecenie bez najmniejszej straty, gdy na czele oddziału pierwszy wpadł do koszar i wziął do niewoli pięciu żandarmów. Z szeregowców odznaczył się Wójcik oraz wachmistrze Strzelbicki i Józef Wysocki.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 XI 1863
Lokalizacja: Opatów
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Hauke Bosak

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy (210 powstańców)

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (17 żołnierzy)
  • Oddział żandarmów
  • Oddział inwalidów (40 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 257 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

26 XI 1863
Garbów

Walery Wróblewski z jazdą z pod Kolana zwrócił się na północ i niebawem w Ostrowie zszedł się z Karolem Krysińskim,…

20 III 1863
Szuszki

Idąc spod Potoka na północ-zachód stanął Leon Czechowski obozem w lesie koło wsi Suszki, zburzywszy most na Tanwi. Rosjanie pod…

22 VII 1863
Brzezno

Wysłany przez generała porucznika Kazlannikowa pułkownik Czyśladzew na czele dwóch kompanii orelskiego pułku, szwadronu dragonów, seciny kozaków, wyruszył z Uściługa…