Olesiec – 1 V 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Nazajutrz po bitwie pod Pyzdrami, dowiedziawszy się o znacznych siłach rosyjskich nadciągających z Kalisza, Konina i Słupcy, ruszył Edmund Taczanowski na Myszaków (w cztery godziny po wyjściu Taczanowskiego, Rosjanie zajęli Pyzdry), gdzie przenocował i pomaszerował dalej do Chocza. Tutaj powziąwszy wiadomość, że w Oleściu znajduje się podjazd z 20 objeszczyków, wysłał tam podporucznika X. z plutonem jazdy dodając mu dowódcę Witolda Turnę z 10 strzelcami. Jazda wpadłszy na podwórze, zaczęła rąbać nieprzygotowanych Rosjan. Dwóch poległo na miejscu. Trzeciego - kapitana, kulą położył porucznik Żółtowski z komendy Turny. W pogoni zginął jeszcze jeden objeszczyk. Reszta schroniła się do Prus oprócz trzech, którzy dostali się do niewoli.

____________________________________

Objeszczyk - żołnierz rosyjskiej straży granicznej

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 1 V 1863
Lokalizacja: Olesiec
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Edmund Taczanowski

 

Zaangażowane siły:

  • Pluton jazdy
  • Oddział strzelców (10 powstańców)

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział objeszczyków (20 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

8 V 1863
Hudyszki

Wezwany przez Medina na pomoc pospieszył rosyjski dowódca Ganecki ze swoją kolumną ku Hudyszkom i około godziny 11.00 zdecydował się…

22 III 1863
Garwolin

Odłączywszy się z oddziałem jazdy od głównej siły Walentego Lewandowskiego, przebiegał Zakrzewski Łukowskie, niepokojąc wojska rosyjskie. Pod Gończycami dopadł dyliżans…

10 VII 1863
Ossa

Objąwszy obowiązki dowódcy po Julianie Bajerze, który zbyt powolnie pracował nad organizacją, przez dwa miesiące organizował major Ludwik Żychliński w…