Oksza – 20 X 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zygmunt Chmieleński, w którego zastępstwie dowodził znów zebranym oddziałem major Markowski, powróciwszy z Krakowa, dokąd się udał w początkach października 1863 r. na kurację, objął na nowo komendę. Stojąc w pobliżu Okszy, a mając około 650 ludzi, postanowił zaatakować Rosjan, którzy w sześć kompanii piechoty z artylerią, kozakami i dragonami stali w Rogienicach. Gdy jednak nieprzyjaciel, dowodzony przez majora Bentkowskiego, przeniósł się do Okszy, mniej nadającej się do napadu, Chmieleński postanowienia zaczepienia go nie zmienił i zaatakował go.

Wywabieni z Okszy dragoni, przywitani ogniem rotowym powstańczej piechoty, dowodzonej przez Walerego Nowickiego, zmieszani uciekli za zabudowania wioski, straciwszy kilkunastu ludzi. Za nimi rzucił Chmieleński do ataku na bagnety piechotę, która w kwadransie już była w zabudowaniach folwarcznych. Zwycięstwo już było pewne i kilkuset Rosjanom zabarykadowanym w folwarku wraz z Bentkowskim groziło wzięcie do niewoli. Niestety, śmierć Nowickiego i zranienie Faustyna Grylińskiego spowodowało zamęt w szeregach powstańczych i tak przez dziewięć godzin z męstwem i odwagą prowadzona walka skończyła się ucieczką.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 20 X 1863
Lokalizacja: Oksza
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Zygmunt Chmieleński
  • Walery Nowicki
  • Faustyn Gryliński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (650 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Bentkowski

 

Zaangażowane siły:

  • Sześć kompanii piechoty (około 1200 żołnierzy)
  • Odział artylerii
  • Oddział kozaków
  • Oddział dragonów

 

Łącznie ponad 1200 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

20 IV 1863
Jedlnia

Forsownymi marszami oddziały Józefa Jankowskiego i kapitana Adama Zielińskiego z Podlasia posuwały się w Województwo Sandomierskie w okolice, gdzie znajdowały…

16 XI 1863
Opoczno

Jan Rudowski nie przestawał niepokoić rosyjskiego wojska, zatrzymywał dyliżansy, przejmował poczty, a gdy przeciw niemu wyruszyły rosyjskie wyprawy, przepadał gdzieś…

27 I 1863
Góra Kalwaria

W Górze Kalwarii powstańcy zaatakowali kozaków, którzy straciwszy jednego zabitego i jednego rannego, uciekli do Radomia.