Nowy Staw – 25 IX 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Przeszedłszy Łęczną i zniszczywszy most za sobą, ruszył Walery Kozłowski z oddziałem „Ćwieków” przez Kijany ku Zawieprzycom, niszcząc za sobą w obu miejscowościach mosty. Ze Zawieprzyc przez Niemce udał się do Nowego Stawu, gdzie się zatrzymał na odpoczynek. Gdy oddział gotował obiad na górze, od lasu pokazali się kozacy, a za nimi piechota, przybyła niebawem w sile dwóch kompanii. Przedzielony od nieprzyjaciela małą rzeczką, ustawił się oddział w szyku bojowym o 1000 kroków od kozaków.

Pierwszy atak ogniowy odparli powstańcy, w tym czasie jednak nadeszły Rosjanom posiłki z trzema armatami. Celne strzały powstańcze odparły nowy szturm, dopiero dobrze skierowany ogień działowy, rzucający granaty na wozy, zmusił oddział do ustąpienia. Wśród ciągłego odstrzeliwania się, trzema drogami ruszyli powstańcy ku oznaczonemu punktowi zbornemu. Pierwsza część jazdy przybyła z wozami do Wólki Krasińskiej, skąd ruszono w lasy Kazimierzowskie, gdzie przybyła niebawem druga część, dowodzona przez porucznika Steckiego i trzecia z porucznikiem Podolskim na czele.

Straty polskie wynosiły 13 zabitych i 11 rannych, a 4 dostało się do niewoli. Rosjanom ubito dziewięć koni przy działach oraz zabito i raniono pewną ilość żołnierzy.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 IX 1863
Lokalizacja: Nowy Staw
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walery Kozłowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kozaków
  • Oddział artylerii

Mapa bitew

Zobacz także

19 IV 1864
Radkowice

W lasach radkowickich przez pewien czas jeszcze ukrywał się oddziałek Józefa Szemiota, aż go nie wykrył i nie rozbił rosyjski…

22 IV 1863
Nietrzeba

Zebrany w Prusach Królewskich przez młodego Zygmunta Działowskiego oddział byłego kapitana wojsk rosyjskich, emigranta z 1831 r. Szermentowskiego (majora Henryka…

3 II 1864
Wielkopole

Koło Wojsławic zgromadziły się 1 i 2 lutego 1864 r. oddziały Sienkiewicza, Mioduszewskiego i Ludwika Lutyńskiego — działające wraz z…