Mołowidy – 3 VI 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Stanisław Zieliński

Rotmistrz Czerniawski, przyjąwszy obowiązki organizatora Powiatu Słonimskiego, zdał je niebawem Franciszkowi Jundziłłowi, który przy pomocy dymisjonowanego oficera rosyjskiego Izydora Łukaszewicza (Hołoska) począł tworzyć oddział pod Mołowidami w lesie przy szosie bobrujsko-brzeskiej. Liczba ochotników wzrastała dosyć szybko i już pod koniec maja 1863 r. liczono przeszło 300 "słonimczuków". Po szczęśliwym starciu pod Ludwinowem, obozując pod Janinem, otrzymał Aleksander Lenkiewicz ("Lander") wezwanie o pomoc od dowódcy oddziału kobryńskiego Romualda Traugutta i od Jundziłła, dowodzącego oddziałem słonimskim. W drodze ku oddziałowi Traugutta, dowiedziawszy się o rozbiciu tegoż, zmienił Lenkiewicz kierunek i złączył się 1 czerwca 1863 r. pod Mołowidami z Jundziłłem, mającym 300 słonimczuków. Tegoż dnia przybyło do obozu 136 nowogrodczan pod dowództwem M. Badowskiego i księdza Łaszkiewicza. Przeciw oddziałowi powstańczemu posuwał się oddział rosyjski w sile trzech kompanii piechoty z czterema armatami pod dowództwem pułkownika Bułharina, częścią kolumn od Słonima.

Na przyjęcie nieprzyjaciela pułkownik Lenkiewicz urządził zasadzkę. Polski dowódca rozstawił na prawo od drogi do szosy kompanie Gustawa Strawińskiego i Ildefonsa Chodakowskiego, Szczęsnego Włodka i część Jundziłła, około 180 strzelców, załamawszy ich od drogi do pobliskiej smolarni, a z tyłu za nimi kosynierów z Janem Jelskim, w lewo zaś od obozu do szosy 130 kosynierów z księdzem Łaszkiewiczem i kompanię z Sasuliczem. W obozie pozostała reszta strzelców Jundziłła, około 120 ludzi. Poza strzelaniną ludzi Szczęsnego Włodka z dwoma patrolami rosyjskimi, przy czym dwóch szeregowców rosyjskich poległo, a dwóch, w tym oficer zostało rannych, tegoż dnia to jest 2 czerwca nie przyszło do poważniejszej walki. W nocy na 3 czerwca oddział uszczuplony został przez odłączenie się Szczęsnego Włodka, który nie godząc się na plan bitwy, ruszył na Myszankę ku Kobryniowi do Romualda Traugutta i złączył się na krótki czas z Janem Wańkowiczem.

Rosjanie, wzmocnieni w nocy dwiema świeżymi kompaniami, od Berezy Kartuskiej około południa uderzyli na 60 powstańców, pozostawionych na załamaniu drogi. Garstka ta wnet cofnęła się ku konnicy i oddziałowi księdza Łaszkiewicza i Jelskiego. Wszczął się bój zajadły. Kosynierzy, z księdzem Łaszkiewiczem i Jelskim na czele, trzykrotnie odparli atakujących. Tymczasem armaty nieprzyjacielskie ostrzeliwały kartaczami powstańców, szkodząc więcej swoim wojskom i lasowi, niż Polakom. Niebawem jednak, wobec dzielnego odporu, Rosjanie musieli zaniechać walki i cofnęli się o wiorstę. W tej potyczce, która trwała od południa do godziny 21.00 wieczorem, Polacy utracili 18 ludzi, Rosjanie przeszło 200 (?) głównie od własnych kartaczów. Lenkiewicz z oddziałem wołkowyskim, przemknąwszy się mimo Ossowca [Ostrowa?], przeszedł Szczarę i na piąty dzień stanął w ostępie Repiszcza, gdzie dowództwo objął znowu Onufry Duchyński.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 3 VI 1863
Lokalizacja: Mołowidy
Województwo: grodzieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Aleksander Lenkiewicz
  • Franciszek Jundziłł

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (300 powstańców)
  • Oddział powstańczy (136 powstańców)

 

Łącznie około 436 powstańców 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Bułharin

 

Zaangażowane siły:  

  • Pięć kompani piechoty (około 1000 żołnierzy)
  • Cztery armaty

 

Łącznie ponad 1000 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

6 IX 1863
Żółkiewka

Rosyjski dowódca Suchonin idący od Zamościa z trzema kompaniami finlandzkich strzelców i przecinający drogę Marcinowi Borelowskiemu („Lelewel”), nim jeszcze spotkał…

17 VIII 1863
Cierpięty

Dnia 14 sierpnia 1863 r. oddział Wiktora Dobrosielskiego, naczelnika wojennego powiatu przasnyskiego, znajdując się we wsi Łazach pod Chorzelami, otrzymał…

25 II 1863
Opatówek

Otrzymawszy rozkaz od Bronisława Rudzkiego posunięcia się ku kordonowi po broń, oddział Aleksandra Lütticha i Józefa Oxińskiego ze Szkoły Wojskowej…