Mokobody – 3 II 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z kolumną siedlecką, idącą na Węgrów, spotkał się oddział powstańczy liczący 1000 ludzi, wysłany z Węgrowa przez Sokoła, celem powstrzymania rzeczonej kolumny między Mokobodami a Szarutami. Rosjanie zaskoczeni niespodzianie po północy przez 800 kosynierów i 200 strzelców, pod dowództwem Kuczkowskiego ps. Mucha, zanim się spostrzegli, już przednie straże potracili.

Wtedy Polacy, pozornym słabym atakiem w bok kolumny zmyliwszy nieprzyjaciela, ściągnęli w ten sposób całą siłę Rosjan w tę stronę na garstkę swoich, gdy tymczasem oddział strzelców, zostający w dogodnej pozycji, natarł jednocześnie na bok i tyły nieprzyjacielskie, sprawiając popłoch, zamieszanie i największy nieporządek w szykach rosyjskich. Ostatecznego pogromu dopełniły kosy.

Żołnierze rosyjscy bronili się dobrze, walka trwała do godz. 5.00 rano dnia 3 lutego, po czym bój przerwano i powstańcy pozbierawszy rannych — w tym swego dowódcę prowadzącego ich w zastępstwie Kuczkowskiego, — w porządku powoli ruszyli w kierunku Grochowa. Rosjanie straciwszy 100 zabitych, więcej rannych, około 9.00 godziny rano przybyli do Węgrowa.

Oddział polski, którego straty nie były znaczne, pozostawiwszy 200 ludzi w odwrocie w Szarutach, udał się do Grochowa, który był wyznaczony jako punkt zborny. Na oddział pozostawiony w Szarutach napadła konnica nieprzyjacielska i zarąbawszy około 15 ludzi wzięła nieco jeńca. Powstańcy w nieładzie musieli się cofnąć do głównego oddziału.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 3 II 1863
Lokalizacja: Mokobody
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Polaków

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

22 III 1863
Kuźnica Masłowska

Z Radomska ruszył oddziałek Cieszkowskiego ku Małuszynowi, a 21 marca, zawiadomiony o zbliżaniu się znacznych sił rosyjskich , cofnął się…

21 III 1863
Igołomia

Brygadier Józef Śmiechowski, mając Józefa Miniewskiego jako szefa sztabu, objąwszy dowództwo reszty armii Mariana Langiewicza, zdziesiątkowanej przez dezercję po oddaleniu…

20 III 1863
Potok

Pułkownik Dionizy Czachowski, wyszedłszy z pod Grochowisk na czele 300 ludzi, spotkał Rosjan pod Potokiem i odparłszy, tym sposobem utorował…