Mokobody – 3 II 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z rosyjską kolumną siedlecką, idącą na Węgrów, spotkał się oddział powstańczy liczący 1000 ludzi, wysłany z Węgrowa przez Józefa Malińskiego ("Sokół"), celem powstrzymania rzeczonej kolumny między Mokobodami a Szarutami. Rosjanie zaskoczeni niespodzianie po północy przez 800 kosynierów i 200 strzelców, pod dowództwem Kuczkowskiego ps. "Mucha", zanim się spostrzegli, już przednie straże potracili. Wtedy Polacy, pozornym słabym atakiem w bok kolumny zmyliwszy nieprzyjaciela, ściągnęli w ten sposób całą siłę Rosjan w tę stronę na garstkę swoich, gdy tymczasem oddział strzelców, zostający w dogodnej pozycji, natarł jednocześnie na bok i tyły nieprzyjacielskie, sprawiając popłoch, zamieszanie i największy nieporządek w szykach rosyjskich. Ostatecznego pogromu dopełniły kosy.

Żołnierze rosyjscy bronili się dobrze, walka trwała do godz. 5.00 rano dnia 3 lutego 1863 r. po czym bój przerwano i powstańcy pozbierawszy rannych — w tym swego dowódcę prowadzącego ich w zastępstwie Kuczkowskiego, — w porządku powoli ruszyli w kierunku Grochowa. Rosjanie straciwszy 100 zabitych, więcej rannych, około 9.00 godziny rano przybyli do Węgrowa. Oddział polski, którego straty nie były znaczne, pozostawiwszy 200 ludzi w odwrocie w Szarutach, udał się do Grochowa, który był wyznaczony jako punkt zborny. Na oddział pozostawiony w Szarutach napadła konnica nieprzyjacielska i zarąbawszy około 15 ludzi wzięła nieco jeńca. Powstańcy w nieładzie musieli się cofnąć do głównego oddziału.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 3 II 1863
Lokalizacja: Mokobody
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Kuczkowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kosynierów (800 powstańców)
  • Oddział strzelców (200 powstańców)

 

Łącznie około 1000 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział wojsk rosyjskich

Mapa bitew

Zobacz także

24 I 1863
Kurów

W Kurowie, połączony z oddziałem Antoniego Zdanowicza, przez kilka dni organizował się Leon Frankowski, nie zaczepiany przez silne załogi pobliskich…

23 I 1864
Jędrzejów

Porucznik Orzechowski, wysłany przez Zygmunta Napoleona Rzewuskiego, zaalarmował załogę rosyjską w Jędrzejowie.

1 V 1863
Olesiec

Nazajutrz po bitwie pod Pyzdrami, dowiedziawszy się o znacznych siłach rosyjskich nadciągających z Kalisza, Konina i Słupcy, ruszył Edmund Taczanowski…