Misiuny – 11 IV 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Bolesław Kołyszko, zebrawszy 150 ludzi swego oddziału, który zrejterował pod Leńczami, ruszył w okolice Czekiszek. Podobnie jak pod Wysokim Dworem, rozdzielił oddział. Żarski z częścią oddziału robił krąg forsownym marszem uwodząc Rosjan, Kołyszko zaś rozłożył się w lasach Kajsarowskich (to jest należących do pani Kajsarowej).

Rosjanie w sile dwóch i pół kompanii pod dowództwem pułkownika Bożerjanowa uderzyli na garstkę 70 ludzi, których w danej chwili miał pod swoją komendą Kołyszko. Oskrzydlani powstańcy rozpoczęli się cofać i dotarli szczęśliwie w głąb puszczy, straciwszy jednego tylko: Tadeusza Niemczynowskiego, z Konstantynowskiego Zakładu Wojskowego Podchorążych. W trakcie strzelaniny nadszedł Żarski i urządził zasadzkę, lecz Rosjanie ominąwszy go, ruszyli do Rosień. Kołyszko przemykając się zręcznie, dotarł do obozu Zygmunta Sierakowskiego, przy którym pozostał już do końca.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 11 IV 1863
Lokalizacja: Misiuny
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Bolesław Kołyszko

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (70 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Bożerjanow

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie i pół kompani piechoty (około 500 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

30 V 1863
Skalbmierz

Pod koniec maja 1863 r. zorganizował kapitan Zygmunt Chmieleński - były oficer artylerii rosyjskiej, a później instruktor szkoły wojskowej w…

31 III 1864
Gnojno

Drugi oddział, dowodzony przez Jana Fryderyka Ewalda Wandela ("Bruder"), liczący 200 ochotników, niepokojony przez Prusaków pod Przyłękiem, przeszedł Działdówkę i…

8 II 1863
Sierpc

Opuściwszy Rypin zajął Walerian Ostrowski miasto Sierpc, gdzie 8 lutego 1863 r. atakowali go rosyjscy dowódcy Manturow i Iwan Drozdow…