Miropol – 18 V 1863 – (woj. wołyńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Stanisław Zieliński

Pierwszy występ nieprzyjazny chłopów pod Trojanowem ochłodził zapał gromadzących się powstańców żytomierskich. Z wielkim wysiłkiem zdołał jednak Jan Chranicki zebrać w nocy 9 maja 1863 r. oddział i ruszył ku Szałaszowi. Na punkt zborny dotarło jednak tylko 119 ludzi z 40 strzelbami, dwoma kosami i 25 toporami. Większa część oddziału zbłąkawszy się w lesie wśród ciemnej i dżdżystej nocy, wpadła częścią w ręce Rosjan, część wróciła do domu. Pod Płaszowem (?) przystąpiono do zorganizowania oddziału, na który prócz Chranickiego złożyły się partie Jarockiego, Duvala spod Połonnego i Justyna Faszowicza, razem 382 ludzi, z czego około 300 jako tako uzbrojonych, a 100 bez broni.

Stosownie do porozumienia z Edmundem Różyckim ruszył Chranicki na Miropol, gdzie miał stanąć 18 (?) maja 1863 r. Zmyliwszy drogę, stanął oddział na noc ćwierć mili od Miropola nad drogą z Romanowa. O północy zawiadomiono o zbliżaniu się na podwodach Rosjan z Miropola. Chranicki był zmuszony  przyjąć bitwę nie mając możności połączenia się z Edmundem Różyckim. Poprzedzany akcją strzelców posuwał się oddziałek naprzód z bronią w ręku i pieśnią na ustach. Tylną straż tworzył Jarocki. Po półgodzinnej walce pod ogniem nieprzyjacielskim oddział podsunął się pod Miropol.

Powstańcy zachowywali się z zimną krwią, a Żytomierzanie, strzelcy i część kosynierów postawą swoją dodawali odwagi szlachcie zagonowej. Niestety część kosynierów, odmawiając posłuszeństwa, oraz setka ludzi bezbronnych spowodowali zamieszanie i po godzinnej pomyślnej walce powstańcy poczęli się cofać pod zdwojonym ogniem strzelców, napierani przez piechotę i kozaków idących kolumną do ataku. Nieliczna jazda 16 ludzi, przy odwrocie tym wyginęła prawie zupełnie. Oddział Jarockiego uchodził w popłochu wprost na zasadzkę rosyjską. Chranicki z Zagórskim cofali się w porządku, a chociaż kozacy zdołali objechać i zagrażali tyłom, dotarli do lasu, gdzie uszykowawszy się, w porządku ruszyli ku Słuczy. Przeszedłszy rzekę, po półgodzinnym odpoczynku o godzinie 10.00 rano ruszyli ku Połonnemu. Po zlustrowaniu oddziału okazało się, że liczył jeszcze 262 ludzi. 10 uciekło jeszcze przed bitwą, 20 podczas walki z doktorem z Romanowa na czele, 13 poległo, a 77 dostało się do niewoli.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 18 V 1863
Lokalizacja: Miropol
Województwo: wołyńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Jan Chranicki
  • Jarocki
  • Duval
  • Justyn Faszowicz

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział jazdy (16 powstańców)
  • Oddział strzelców
  • Oddział kosynierów

 

Łącznie około 382 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddziały piechoty
  • Oddział jazdy

Mapa bitew

Zobacz także

18 IV 1863
Brody

Odłączywszy się ze swym oddziałem od Dionizego Czachowskiego, Faustyn Gryliński pod Brodami opuścił oddział, który zaatakowany został niebawem przez jedną…

27 V 1863
Czersk

Przeprawiwszy się przez Bug pod Sławetyczami, Florenty (?) Stasiukiewicz zatrzymał się pod wsią Czerskiem i kazał nastawić kotły dla małego…

20 VIII 1863
Iłża

Otrzymawszy rozkaz powrotu w Województwo Sandomierskie przez Rząd Narodowy, major Władysław Eminowicz i dowodzący oddziałem po Dionizym Czachowskim, Kajetan Cieszkowski…