Mierzwin – 5 XII 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Na niedokładną wiadomość o nadciąganiu Rosjan, dowódca III. Oddziału Krakowskiego, major Karol Kalita de Brenzenheim odstąpił o wiorstę (?) od obozu pod Szańcem, w celu zaatakowania nieprzyjaciela. Jednak sam został napadnięty na tyłach kolumny. Pięciu jeźdzców, pozostałych w tylnej straży, dało ognia, na który Rosjanie odpowiedzieli rzęsistą tyralierką. Nie mogąc w gąszczu rozwinąć oddziału, de Brenzenheim dał rozkaz rzucenia się na bagnety.

Żołnierz pierwszy raz w boju będący, powitany rzęsistym ogniem na wąziutkiej drożynie i w najniekorzystniejszym miejscu, ruszył jednak śmiało naprzód, wiedziony osobiście przez de Brenzenheima i jego oficerów aż do miejsca, gdzie rzadszy las pozwolił się rozwinąć w szyku bojowym a skąd Rosjanie tylko o 50 kroków byli oddaleni. Powstańcy wyparli Rosjan ze zajmowanej pozycji.

Trzy razy Rosjanie usiłowali stawić opór, ale odparci, pędzeni byli aż do Mierzwina, zostawiając po drodze kilka trupów i furgon z żywnością, który powstańcy zabrali. Na wzgórzu pod Mierzwinem zebrał de Brenzenheim swój oddział i wrócił do obozu. Rosjan w tej potyczce było dwie kompanii piechoty i 100 kozaków, oddział zaś de Brenzenheim składał się ze 120 piechoty i 14 jazdy.

Odznaczyli się i polegli w tym starciu Chorwat - kapitan Grzegorz Saint-Zegga, porucznik Ludwik Kociupiński z Krakowa, podporucznik Antoni Zabierzowski i sześciu szeregowych. Ponadto odznaczyli się: kapitan Stanisław Jagielski, podporucznik Józef Wysocki i sierżant Stankiewicz. Rosjanie, prócz kilku porzuconych w ucieczce, większą część poległych i rannych zabrali ze sobą na podwody.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 XII 1863
Lokalizacja: Mierzwin
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Karol Kalita de Brenzenheim

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty (120 powstańców)
  • Oddział jazdy (14 powstańców)

 

Łącznie około 134 powstańców 

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Odział kozaków (100 żołnierzy)

 

Łącznie około 500 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

18 III 1863
Zambrzyków

Pod Zambrzykowem zatrzymały się połączone oddziały Józefa Matlińskiego, Józefa Jankowskiego i Adama Zielińskiego, aby stawić opór ścigającemu ich majorowi Kreuzowi.…

24 VII 1863
Sobota

Wysłany przez Edmunda Calliera mały podjazd kawalerii zaalarmował przybyłe do Soboty wojska rosyjskie. Po czym przedzierając się przez rozsiane po…

10 XII 1863
Korbutowa Wola

W okolicy Korbutowej Woli skoncentrowało się kilka oddziałów powstańczych, mianowicie majorów Józefa Lenieckiego, Michała Mareckiego, Józefa Etnera oraz piechota Walerego…