Mężenin – 25 I 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Młodzież szlachty zagonowej łomżyńskiej w liczbie około setki pod dowództwem Władysława Wilkoszewskiego i Józefa Szepietowskiego ("Korwin"), dążąc do połączenia się ze Władysławem Cichorskim, uderzyła na kompanię rosyjskiej piechoty w Mężeninie. Bój był zacięty i krwawy, a gdy Rosjanom przybył w pomoc rosyjski major Felkner pobity pod Stelmachowem, przedłużyła się walka, która zakończyła się pogromem garstki walecznych.

Przeszło 40 powstańców zginęło, wliczając w to rannych dobijanych przez Rosjan. Jednakże i straty nieprzyjaciela były dotkliwe, gdyż samych rannych było 20 w tym trzech oficerów. Jeden z nich - Niepokojczycki, zmarł zaraz z ran a inny na drugi dzień. Bolesną stratę ponieśli Polacy w osobie Szepietowskiego, który ugodzony kulą poległ. Niemniej walecznym był drugi dowódca Wilkoszewski, który ranny, był chwilowo niezdolny do dalszej walki.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 I 1863
Lokalizacja: Mężenin
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Władysław Wilkoszewski
  • Józef Szepietowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy

 

Łącznie około 100 powstańców 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Felkner

 

Zaangażowane siły:  

  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

12 IV 1863
Góra Kalwaria

Pod Górą Kalwarią odbyła się potyczka, w której miał dowodzić powstańcami Ziemomysł Kuczyk (?).

5 VIII 1863
Depułtycze

Świeżo utworzony przez Kajetana Cieszkowskiego („Ćwieka”) oddział w połączeniu z oddziałem po Dionizym Czachowskim, dowodzonym przez majora Władysława Eminowicza, zanocowawszy…

16 IV 1863
Koziołek

Na Wiktora Jurkowskiego, organizującego ponownie oddziałek w lasach skępskich na tzw. "Koziołku" w dogodnej i obronnej pozycji, napadli niespodzianie kozacy…