Makoty – 25 V 1863 – (woj. wołyńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Około 100 (?) ludzi, prowadzonych przez żydowskiego inżyniera technologii Leona Grünbauma, wydobywszy się spod Minkowiec uszło pod Ostróg. Dowiedziawszy się o tym oddziale, który uważał za nowo utworzony w tej okolicy, rosyjski kapitan Czuprunowski wyruszył przeciw Grünbaumowi z XII kompanią pułku orłowskiego i odpowiednią nagonką chłopstwa na Makotę i Siekierzyńce. Stanowisko oddziału Grünbauma, przy którym pozostało już tylko 23 ludzi, znajdujące się na północ od Makot na wysepce, otoczonej błotami i rzeką błotnistą, na którą powstańcy przedostali się wąską ścieżką wyłożoną gałęziami, wskazał Rosjanom chłop, który tam poprzednio powstańców zdradliwie poprowadził.

Kapitan Czuprunowski częścią kompanii  zamknął od strony Chotnia przejście, na które mu chłopi zwrócili uwagę. Natomiast podporucznik Jeżowski z kilkunastu żołnierzami i częścią chłopów, pełzając począł podsuwać się pod stanowisko powstańców. Rozpoczął się ogień obustronny. Oddziałek nie mógł wytrzymać naporu, gdy i reszta kompanie przyszła Jeżowskiemu w pomoc. Grünbaumi (który później jeszcze bił się w Województwie Lubelskim i tam poległ) oraz jego przyjacielowi Lubienieckiemu, udało się wraz z 16 towarzyszami wydobyć z otoczenia, z którego innego wyjścia nie było oprócz tego, które Rosjanie zajmowali. Czterech jednak z oddziału poległo. Trzech innych rannych Rosjanie na rozkaz Jeżowskiego, który sam jednego powstańca dobił, zamordowali.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 25 V 1863
Lokalizacja: Makoty
Województwo: wołyńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Leon Grünbaum
  • Lubieniecki

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (23 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Czuprunowski
  • Jeżowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)
  • Oddział chłopów

 

Łącznie ponad 200 żołnierzy oraz chłopów 

Mapa bitew

Zobacz także

17 II 1864
Włocławek

Rotmistrz Szokalski przerwał w dwóch miejscach kolej żelazną między Kowalem a Włocławkiem przez wyjęcie 16 szyn, wyrwanie podkładu i przekopanie…

21 VI 1863
Krzywoszyn

Pod Krzywoszynem dopadł Miładowskiego i Łukaszewicza rosyjski porucznik Belenkow z komendą 64 strzelców i uzbrojonym chłopstwem i zadał im porażkę.

30 V 1863
Skalbmierz

Pod koniec maja 1863 r. zorganizował kapitan Zygmunt Chmieleński - były oficer artylerii rosyjskiej, a później instruktor szkoły wojskowej w…