Łysków – 16 VI 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W nocy z dnia 14/15 czerwca 1863 r. stanął Onufry Duchyński we Wielkim Uhle na dawnym stanowisku oddziału wolkowyskiego. Stąd dnia następnego wysłał Juliana Ejtminowicza z 96 ochotnikami na zachód województwa, a dowództwo nad pozostałymi Sokólszczanami objął Huwald.16 czerwca o świcie opuścił obóz Aleksander Lenkiewicz z 56 ludźmi, aby działać nad Rosią, Szczarą i Zelwianką.

Na strzały widet i tuż za nimi ogień Rosjan, gnających od Ustronia garstkę Kazimierza Kobylińskiego, Wróblewski rozsypał strzelców w tyraliery, po bokach jazdę pieszo, a za nimi ustawił kosynierów. Rosjanie przez łąkę uderzyli na środek linii bojowej. Przyjęci ogniem wnet starali się obejść lewe skrzydło. Jednakże i tutaj przyjęci ogniem wrócili na powrót ku środkowi i stąd ostatecznie uciekli, porzucając swoich zabitych i rannych oraz 29 sztucerów.

Dwie kolumny Rosjan walczyły pod Łyskowem: podpułkownika Blumentala i dwie kompanie z 40 kozakami majora Skorobatowa. Po stronie nieprzyjacielskiej było, według źródeł rosyjskich, 11 zabitych, w tym podchorąży Daniszew i 17 rannych. Z Polaków zginął śmiały i wytrwały Piotr Radowicki, ugodzony kulą w samo czoło, w chwili, gdy wychylił się z lasu, aby zabrać sztucer po Rosjaninie, którego zastrzelił. Raniono zaś trzech powstańców: Sokołowskiego, Pawłowskiego i adiutanta Nowosielskiego.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 16 VI 1863
Lokalizacja: Łysków
Województwo: grodzieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Wróblewski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział strzelców
  • Oddział kosynierów
  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Blumental
  • Skorobatow

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (40 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 440 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

23 VIII 1863
Wir

Zaalarmowawszy w pochodzie załogę Radomia, oddziały Kajetan Cieszkowskiego „Ćwieka” i Władysława Eminowicza o godzinie 5.00 rano dnia 23 sierpnia 1863…

28 I 1863
Kamieńsk

W Kamieńsku pod Radomskiem powstańcy oswobodzili 17 osób z branki.

20 III 1863
Szuszki

Idąc spod Potoka na północ-zachód stanął Leon Czechowski obozem w lesie koło wsi Suszki, zburzywszy most na Tanwi. Rosjanie pod…