Suszka- 20 III 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Idąc spod Potoka na północ-zachód stanął Leon Czechowski obozem w lesie koło wsi Suszki, zburzywszy most na Tanwi. Rosjanie pod dowództwem podpułkownika Gieorgija Miednikowa, wzmocnieni nowymi posiłkami, uderzyli o godzinie 15.00 po południu na powstańców. Pierwsi rzucili się ułani a za nimi kozacy wpław. Jednakże przyjęci krzyżowym ogniem musieli się cofnąć. Wówczas piechota przeszedłszy w bród rzekę, zaczęła atakować pozycję powstańców, lecz podobnie jak konnica, zmuszona została do zaprzestania ataku.

Wtedy Rosjanie zaczęli rozwijać kolumny po skrzydłach powstańczego oddziału, aby go otoczyć, wobec czego Czechowski nakazał odwrót. Oddział prowadząc ku północy, przeszedł wieś Suszki, gdzie stoczył ponownie utarczkę. Ledwo bowiem wychyliła się awangarda z lasu, już huknęły strzały. Powstańcy zajęli okop leśny od pola a pokładłszy się w rowie tego okopu, z tej ochronnej strzelnicy odpowiadali celnymi strzałami. Ta strzelanina, w której oddział miał jednego tylko rannego, Stanisława Podlewskiego, trwała do zmroku. Po czym Rosjanie znowu zatrąbili na odwrót a Czechowski ruszył dalej na północ-wschód. W ciągu tego dnia pewna część oddziału zbiegła i pod Ulanowem przeszła przez kordon.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 20 III 1863
Lokalizacja: Szuszki
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Leon Czechowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział wojsk powstańczych
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Gieorgij Miednikow

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział piechoty
  • Oddział jazdy

 

Mapa bitew

Zobacz także

3 VII 1863
Słowików

Kompania piechoty rosyjskiej, eskortująca kapitana, który przenosił się z Koła do Kłodawy, otrzymawszy po drodze wiadomość, że 20 powstańców znajduje…

28 I 1863
Krzeszów

Powstańcy natarli na oddziałek rosyjskiej V kompani, konsystujący w komorze celnej Krzeszowa i zraniwszy kilku, a dwóch oficerów wziąwszy do…

11 II 1863
Królowy Most

Roman Rogiński po wyjściu z Siemiatycz połączywszy się z Walentym Lewandowskim, ruszył ku Puszczy Białowieskiej przez Dołbiznę, którą to wieś…